A hetente érkező adatra az elemzők 3,5 millió hordós csökkenést jeleztek előre, de nemcsak ez sokkolta a befektetőket, az EIA jelentése szerint a tengerentúli olajkitermelés – történetében először – átlépheti a 10 millió hordót. (A kitermelés legmagasabb értéke 9,6 millió hordó volt 1970-ben.) A szervezet az egy hónappal ezelőtti 9,96 millióról emelte fel a várakozását 10,1 millió hordóra. Ugyanakkor a korábban jelzettnél alacsonyabb olajárakkal számol az EIA jövőre, 55,1 dollár helyett 53,61 dolláros átlagos WTI-árfolyamot valószínűsítenek, az idei várakozást pedig 50,68 dollárról 50,78 dollárra emelték.
A kőolaj árfolyamának nem tettek jót a jelentésben leírt számok, a Brent és a WTI típusú olaj egyaránt 4 százalék fölötti mértékben esett egy nap leforgása alatt. Ezzel a hét elején kialakult pozitív fordulós jelzést is leradírozta a piac, és egyelőre még várni kell az újabb vételi jelzésekre. Az utóbbi hónapokban hullámvasútra került az olaj árfolyama, és jellemzően rövid, de intenzív mozgások tarkítják a grafikont. A mostani lejtmenetet is követheti egy intenzívebb felpattanás, de előtte még jöhet lejjebb a kurzus. Erősebb támaszok 43 és 45 dollár között találhatók.
Az amerikai palaolaj-kitermelés gyors növekedése elbizonytalaníthatja a piac stabilizálódására számító befektetőket, ez pedig rányomhatja a bélyegét az árfolyamra. A mérleg másik oldalán áll a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) az olajkitermelés visszafogására irányuló megállapodása, amelyet nemrégiben hosszabbítottak meg. Ez segítheti megakadályozni az olajárak mélyrepülését, ennek ellenére az újabb fordulat előtt rövid távon van még tér lefelé. A május végi OPEC-ülésen született meg az olajár megtámasztását célzó intézkedés, a kitermeléscsökkentés kitolása kilenc hónappal, 2018 márciusáig. A piac ugyan számított erre a lépésre, de egyeseknek így is csalódást okozott a döntés, ezért az első piaci reakciók inkább negatívak voltak.
Hosszabb távon azonban segítheti az olajárfolyam emelkedését az OPEC döntése, mert a szervezet céljai között szerepel az is, hogy a globális olajkészletek szintje ötéves átlagra süllyedjen. A Nemzetközi Energiaügynökség szerint ehhez 330 millió hordós készletállomány-csökkenés szükséges. Az áralakulás szempontjából pedig a készletek változása kiemelten fontos tényező.
Szaúd-Arábia más módon is igyekszik stabilizálni az olajárakat, mégpedig az USA-ba irányuló export visszafogásával. Ettől a lépéstől az USA nyersolajkészletének csökkentését várja az arab ország. A világ olajkészletének körülbelül egyhatoda köthető az Egyesült Államokhoz, és az adatok változását hetente publikálja az EIA. Az elmúlt időszakban már érezhető volt a kitermelés befagyasztása. A legfrissebb, erősen pozitív adattól eltekintve a készletek egyre kisebb ütemben bővültek, áprilisban már csökkenés is megfigyelhető volt. A tendencia tehát pozitív, ráadásul szezonálisan a nyár folyamán szokott a legerősebb olajkereslet mutatkozni, így tovább apadhatnak a készleteket, ami jó alapja lehet az áremelkedés megindulásának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.