BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Toporgás után jöhet a fellendülés

Az IMF várakozásai szerint idén 3,4 százalékkal bővülhet a globális GDP, ezzel párhuzamosan a világkereskedelem is 2,4 százalékos éves növekedést mutathat a tavalyi, szinte stagnáló teljesítmény után.

Öt szűk esztendő után, idén először a főbb gazdaságok mindegyike jelentős expanziót mutathat. Az IMF várakozásai szerint idén 3,4 százalékkal bővülhet a globális GDP, ezzel párhuzamosan a világkereskedelem is 2,4 százalékos éves növekedést mutathat a tavalyi, szinte stagnáló teljesítmény után.

2010 óta a világkereskedelem volumenének bővülése jelentősen elmaradt a korábbi évek tempójától. A visszafogott bővülés mögött nagyrészt a válságból való lassú gazdasági kilábalás állt, de az alacsonyabb növekedési pályára álló Kína is fékezte a kereskedelem volumenének emelkedését, mivel a kínai növekedés a globális GDP bővülésének mintegy 40 százalékát adja. A tendenciát erősítette a globálisan nyitott kereskedelmi politika és a kereskedelmi liberalizációs törekvések is, ám az utóbbi időben felerősödtek a protekcionista hangok (a TTIP feladása, a brit kilépés az EU-ból).

A munkanélküliségi ráták sok országban a hosszú távú átlagok alá csökkentek, a foglalkoztatottság nő, és egyes ágazatokban, illetve országokban a szakképzett munkaerő hiányának jelei mutatkoznak. Ez a bérek és a termelékenység fokozatos emelkedéséhez vezethet, a létszámhiány előbb-utóbb beruházásokra késztetheti a cégeket, ami pozitív a globális kereskedelem szempontjából. A kedvező gazdasági folyamatokat erősíthetik az amerikai deregulációs és adócsökkentési tervek.

A globális kereskedelem kilátásait viszonylag jól megragadó mutató (fontosabb kikötők hajózási konténerforgalmát mérő index) emelkedő trendje arra utal, hogy globálisan nő a nyersanyagok és a félkész termékek szállítása iránti kereslet. Emellett az előretekintő hangulat- és beszerzésimenedzser-indexek is többéves csúcson vannak a jelentősebb régiókban, ami kedvező kilátásokat vetít előre a következő hónapokra. Ezen belül az exportmegrendelések alakulását megragadó alindex 2014 eleje óta nem látott szintre került. A piaci fellendülésre utaló jelek erősödnek a szektorban, ám a bezárkózás fokozódása és a geopolitikai kockázatok a világkereskedelem középtávú kilátásait árnyalják.

„A cikk nem a befektetési elemzés függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, és nem vonatkozik rá a befektetési elemzés terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.