Testes mínuszban töltötte a pénteki napot a 4iG, a papírt az előző nap közzétett felügyeleti bírság miatt büntethette a piac. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Tőkepiaci és Piacfelügyeleti Igazgatósága még tavaly októberben indított célvizsgálatot, amelynek nyomán figyelmeztették a kibocsátót, hogy a jövőben az éves és a féléves jelentés összeállítása során maradéktalanul tegyen eleget valamennyi vonatkozó jogszabályi kötelezettségének. Az MNB a célvizsgálat során feltárt jogszabálysértések miatt 1 millió 500 ezer forint összegű felügyeleti bírság megfizetésére kötelezte a kibocsátót.
A felügyeleti bírság 50 százalék enyhítést tartalmaz, amelyet a 4iG részben „az együttműködő magatartása” miatt kapott, részben pedig azért, mert a „jogsértések csak kismértékben voltak alkalmasak arra, hogy befolyásolják a kibocsátó gazdasági eredményeinek megítélését” – mondta a Világgazdaságnak Hegedűs Judit, a 4iG operatív vezérigazgató-helyettese. Hozzátette: az MNB maga is megállapítja, hogy a bírságösszeget a lehetséges „bírságkeret minimumértékének közelében határozták meg”.
Nem ez volt az egyetlen hír az utóbbi időben a 4iG háza tájáról. Június 28-án arról tájékoztatták a befektetőket, hogy a 4iG Nyrt. igazgatósága elhatározta százszázalékos tulajdonú leányvállalata, a Banksoft Kft. és a szintén százszázalékos tulajdonú leányvállalata, az Axis Rendszerház Kft. egyesülését, oly módon, hogy a Banksoft 2017. szeptember 30. napjával beolvad az Axis Rendszerházba. Az egyesülés jogi eljárása megindult, a beolvadás konkrét dátuma a cégbírósági felülvizsgálattól és a cégbíróság jóváhagyásától függ.
A Banksoftból lényegében üzletág lett – mondta a Világgazdaságnak a 4iG legnagyobb befektetője, a 15,34 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Fehér István igazgatósági tag, hozzátéve: a leánycégek egyesülését a költséghatékonyság indokolta. Korábban középtávú osztalékstratégiával hívta fel magára a figyelmet a többek közt platformfüggetlen, egyedi szoftvertervezéssel, teljes körű nagyvállalati IT-megoldásokkal, banki adatszolgálatokkal foglalkozó 4iG. Ha a társaság pénzügyi helyzete lehetővé teszi, és az egyes üzleti évekre vonatkozó EBITDA, adózott eredmény és eredménytartalék fedezetet biztosít, valamint az osztalékfizetés törvényi feltételei fennállnak, akkor minden évben legalább 100 forint/törzsrészvény összegű osztalékot fizetnek. És a társaság célja az osztalék folyamatos növelése ezen időszak alatt, mégpedig az idei üzleti év után 100–150, a következő üzleti év után 150–200, míg a 2019. év után 200–250 forintos összeghatár közötti részvényenkénti osztalékösszeggel.
Tavaly fizette meg a növekedés árát a 4iG, amelynél az árbevétel négy esztendő alatt évi 10 milliárd forintról közel 17 milliárd forintra emelkedett. Ezzel párhuzamosan a létszám megduplázódott, s már eléri a 400 főt egy olyan ágazatban, ahol a bérköltségek és a bérekre rakódó kiadások eleve is magasak. Nem csak az élőmunka-ráfordítások emelkedése miatt tört meg a 2015-ös csúcsév után a lendület. Az is hátráltatta a 2016-os operációt, hogy az állami költségvetésből és EU-forrásokból finanszírozott nagy projektek nem indultak el időben. Az árfolyam az elmúlt négy évben 1750 forint környékéről 2700 forintig emelkedett. Év elején 3000 forintig is felszúrt, a mostani esés 2400 forintig tolta le a kurzust.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.