BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak a jegybank állíthatja meg a forint szárnyalását

Ha folytatódik tovább a forint látványosan erősödő trendje, akkor hamarosan kettessel kezdődhet az euró árfolyama.

A hét elején 2015 tavasza óta nem látott szintre kapaszkodott a hazai deviza az euró ellenében. Ha folytatódik tovább a forint látványosan erősödő trendje, akkor hamarosan kettessel kezdődhet az euró árfolyama, amire két és fél éve nem volt példa. Az euró-forint devizapárban az intenzív csökkenés április közepén kezdődött, bár júniusban érkezett egy kisebb korrekció, a következő hónapban azonban ismét megállás nélkül menetelt a hazai fizetőeszköz, és júliusban több mint másfél százalékot tudott izmosodni a forint. A legutóbbi mélypontja a kurzusnak 2016 októberében rajzolódott ki 302,8 forintnál, és ezt a szintet egyelőre még nem tudta szignifikánsan áttörni az árfolyam. A támasz leküzdése esetén már megnyílna a tér a 300 vagy az alatti szintekig.

Forrás: shutterstock

Régiós szinten is sztár volt a forint, az elmúlt hónapban úgy tudott erősödni, hogy közben valamennyi fizetőeszköz gyengült. A lengyel zloty enyhe leértékelődése és a cseh korona stagnálása mellett a török líra (főként a politikai feszültségek következtében) látványos leértékelődést mutatott. A teljesség kedvéért azt is érdemes hozzátenni, hogy az év első felében alulteljesítő volt a hazai fizetőeszköz, január óta épphogy 1,5 százalékot tudott erősödni, miközben a zloty közel 3,5 százalékot izmosodott. Bőven volt tehát lemaradása a forintnak, amit az utóbbi hónapokban megpróbált leküzdeni.

A 300 forintos szinthez közeledve a legaktuálisabb kérdés, hogy sikerül-e a lélektani szint alá benéznie az árfolyamnak. Rövid távon elsősorban inkább a korrekció a valószínűbb forgatókönyv, mert eléggé túladott már az euró-forint devizapár. Ezt követően azonban jöhet egy újabb erősödő hullám, amelynek során benézhet az árfolyam 300 forint alá is, ha sikerülne az előtte tornyosuló, gyengének egyáltalán nem nevezhető ellenállásokat leküzdenie a hazai fizetőeszköznek. Tartósan 300 alatti euróárfolyam azonban nem valószínű, mert a lélektani szint alatt számítani lehet a jegybank beavatkozására verbális intervenció formájában.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) továbbra is elkötelezett a laza monetáris politika mellett, és lefelé mutató kockázatokat lát az infláció alakulásában, ezért valószínűleg még jó ideig nem várható kamatemelés idehaza. Ráadásul akár további nem konvencionális lazítás sem kizárt, amennyiben az inflációs cél veszélybe kerülne. Ennek ellenére a további lazítással kapcsolatos hírek sem tudták megállítani a forint erősödését.

https://www.vg.hu/velemeny/masolat-a-megszoritasi-politika-elmulasa-566633/

Fundamentális oldalról további két tényezőt érdemes kiemelni. Egyrészt a folyó fizetési mérleg masszív többlete támogatja a forintot, és hosszabb távon segítheti az erősödést. Másrészt a csökkenő hazai hozamprémium gyengítőleg hat a forintra. Az utóbbi időszakban látványosan csökkenő magyar hozamok főként a kereskedelmi bankok megnövekedett likviditásának és az MNB-eszköztár átalakításának köszönhetők. A három hónapos jegybanki betét mennyiségi korlátozása tovább folytatódik, így tartósan alacsonyan maradhat a rövid lejáratú állampapírok hozamszintje. A forint hozamelőnye a három hónapos német és a hasonló lejáratú magyar államkötvények között rekordmélységekbe zuhant, ami növelte az utóbbi időszakban a forint sérülékenységét. Természetesen a költségvetés jelenlegi kedvező állapota, a stabil gazdasági növekedés, illetve a gazdaságpolitika kiszámíthatóbbá válása az erősebb forint mellett szóló érvek.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.