A gazdagokra jellemző, hogy az adóoptimalizálás érdekében offshore számlákat nyitnak. Az amerikai Nemzeti Gazdasági Kutató Hivatal (NBER) felmérése tételesen összehasonlította, hogy mennyi pénzt parkoltatnak adóparadicsomokban az egyes országok lakosai és vállalatai. A világátlag 9,8 százalék, vagyis nagyjából a teljes vagyon tizedét tartják külföldi számlákon.
A külföldre vitt pénzek listáját az Egyesült Arab Emírségek vezeti, az onnan kivitt offshore vagyon meghaladja a GDP 70 százalékát, de Venezuela sincs sokkal lemaradva, itt 65 százalék közeli az arány. A képzeletbeli dobogón még Szaúd-Arábia áll (57 százalék), a negyedik helyet Oroszország (47 százalék) foglalja el. Jól látható tehát, hogy elsősorban a szénhidrogénkincsekben gazdag országokra jellemző az offshore számlákon tartott vagyon.
Az EU-n belül a legmagasabb mutatója Görögországnak van, ott 36 százalékos az offshore vagyon aránya, de több nyugat-európai országra is jellemző, hogy a világátlagnak akár a dupláját is meghaladja az offshore vagyon. Portugália és Belgium is átlépi ezt a szintet. Emellett átlag feletti az offshore aránya az Egyesült Királyságban, Németországban, Franciaországban és Olaszországban is. Az északi országokra viszont az alacsony offshore-arány jellemző.
Az NBER tanulmánya szerint érdekes módon nem a magas adók miatt választják a legtöbben az offshore-ozást, hiszen a jellemzően magas adózású északi országokra alig jellemző a vagyon külföldi elhelyezése. Igaz, az északi országokban offshore-ozók aránya folyamatosan emelkedik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.