Csütörtökön dönt az Európai Központi Bank (EKB) az alapkamatról, ez a hét egyik legfontosabb eseménye a világpiacokon. A piac nem vár változást, az irányadó ráta –0,4 százalékos maradhat. Az euróövezetben 2017 első felében a várakozások felett alakult a növekedés, nemcsak a magországokban, hanem ami ennél sokkal fontosabb, a periférikus országokban is. A bizalmi, illetve a konjunktúraindikátorok alapján a 2 százalék körüli növekedés az év második felében is folytatódhat. Emellett a foglalkoztatás folyamatosan bővül, az infláció azonban továbbra is visszafogott, de emelkedő – magyarázza Módos Dániel, az OTP Bank elemzője.
A mostani ülés fontosságát az adja, hogy a jegybank kötvényvásárlási programja az év végén befejeződik, így a jegybanknak hamarosan kommunikálnia kell, hogyan képzeli el a program folytatását. Ha a Fedhez hasonlóan az EKB is el akarja kerülni a heves piaci reakciókat, akkor jó előre közölnie kell az ezzel kapcsolatos lépéseit, szándékait. A piac jelenleg arra számít, hogy 2018-ban megtörténik a program kivezetése, de abban egyelőre nincs egyetértés, hogy ez az év végén vagy közepén történik-e meg.
A periférikus országok magas államadóssága, az alacsony maginfláció, az erős euró és az EKB általános óvatossága afelé mutat, hogy a jegybank a fokozatos és elnyújtott kivezetés mellett dönthet majd. Ám az egyre kedvezőbb makrogazdasági kép ellenére az EKB jelezte, hogy 2019 előtt várhatóan nem lesz kamatemelés. Ha a mostani ülésen nem hangzik el érdemi információ a program kivezetéséről, vagy az EKB hangsúlyozza, hogy óvatosak lesznek, és csak nagyon fokozatosan vezetik ki a programot, esetleg Draghi felszólal a túl erős euró ellen, akkor gyengülhet az euró a dollárral szemben. Minden egyéb esetben az euró további erősödése a valószínűbb – állítja Módos Dániel.
Augusztusban 2,5 százalékosra emelkedhetett a fogyasztói árindex, főként az üzemanyagárak hatásának köszönhetően: a júliusi 2,1 százalékoshoz képesti növekedést szinte teljes egészében az ismét emelkedő üzemanyagár-index magyarázza – mondja Dunai Gábor, az OTP másik elemzője. Emellett, bár a feldolgozott élelmiszerek drágulása tovább gyorsulhatott, az iparcikkeknél az éves mutató kismértékű csökkenésére számítanak a banknál, a piaci szolgáltatások esetében pedig változatlan maradhatott az éves infláció. Mindezek következtében az MNB régi bontása alapján számított maginflációs mutató változatlan maradhatott.
Az OTP előrejelzése szerint augusztusban tetőzött az infláció, bázishatás miatt szeptemberben kis csökkenés következhet be.
Alappályánkban továbbra is azzal számolunk, hogy októbertől, a választásokhoz közeledve, az inflációt jelentősen mérséklő kormányzati intézkedések következnek majd
– teszi hozzá mindehhez Dunai Gábor. Az euró/forint árfolyamában – a jegybank verbális intervenciója óta – a korrekció az első emelkedő hullámban elérte a 306,6-es ellenállási szintet. Hosszabb távon úgy látszik, egy szélesebb sávnak az aljáról tud megpattanni az árfolyam. Az euró/forint keresztárfolyam a 314-es szint környékéről három hullámban csökkent, most viszont egy korrekciós fázis következhet, amely két emelkedő hullámban ölthet testet. Az első emelkedő hullám után, hacsak az árfolyam nem süllyed új mélypontra, az euró ára akár a 308,6–310,5 forintos zónába is felmehet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.