A dna-e ön kölcsön 100 évre pénzt Argentínának vagy Mexikónak? Ha igen, milyen hozamot várna el? És Ausztria esetében? Az utóbbi kérdés különösen aktuálissá vált azután, hogy az osztrákok is előrukkoltak a saját százéves papírjaikkal.
Ausztria – a tavalyi 70 éves kötvények sikeres kibocsátása után – jelentős, több mint háromszoros túljegyzés mellett 3,5 milliárd euró értékben bocsátott ki 2,11 százalékos hozamon, 99,502-es árfolyamon olyan államkötvényt, amely 2117-ben jár majd le. Ez a fix hozamú instrumentum nem hozzáértő számára egy időzített bomba, és ennek nem a csődkockázat a fő oka.
A 30 és 100 éves kötvények csődkockázata alig különbözik egymástól: ami 30 évig kitartott, jó eséllyel tovább él. Ám minél hosszabb egy kötvény futamideje, annál nagyobb mértékben hatnak árfolyamára a futamidő alatt bekövetkező piaci változások. Ha emelkedik a hozamkörnyezet, a már piacon lévő papírok árfolyama csökken, az átlagos hátralévő futamidő növekedésével pedig egyre nagyobb a veszteség.
Az ilyen kockázatot csak úgy tudjuk teljes mértékben kizárni, ha lejáratig tartjuk a kötvényt. No de ki tervez 2117-ig? Akik 20-30 évre vásárolnának, azok ezzel a kötvénnyel arra „fogadnak”, hogy 2050 környékén is nulla vagy negatív alapkamat és minimális infláció jellemzi majd Ausztriát. Valószínű ez a forgatókönyv? Nem igazán.
Ezt a kötvényt elsősorban az alapkezelők jegyezték le, amelyek nem bíznak abban, hogy a központi bankok sikeresen fel tudnák kurblizni az inflációt a következő hónapokban, és a piaci hozamok további kismértékű csökkenésére számítanak, amit egy ilyen hiperérzékeny „nagyágyúval” könnyen lehet követni. Az októberben kibocsátott osztrák 70 éves kötvény árfolyama volt már 82 alatt és 102 felett is a kibocsátás óta. Ez vár az osztrák 100 évesre is, profik finomhangolású fegyvere lesz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.