Porosenko hétfőn New Yorkban külföldi befektetők előtt sikeresnek minősítette a kibocsátást, és hangsúlyozta, hogy a befektetett tőke és a lejárati idő is rekordnagyságú Ukrajna történetében. Emlékeztetett arra is, hogy korábban a rövid lejáratú ukrán eurokötvények hozama 7,75 százalék volt, azaz meghaladta a 15 éves papírok hozamát.
„A külföldi befektetők rendkívül kedvezően értékelik az Ukrajnában megvalósuló reformokat. Ez az eset, amikor minden befektető dollárjaival a reformok sikerére szavaz” – fogalmazott Porosenko az Interfax orosz hírügynökség beszámolója szerint.
Ukrajna legutóbb 2013-ban vett fel hitelt a nemzetközi pénzpiacokon, akkor tíz éves lejáratra 1,25 milliárd dollár értékben adott el eurokötvényt 7,5 százalékos hozammal. Egyébként pedig 2014-2016-ban Ukrajna évente ötéves lejáratra 1 milliárd dollár értékű eurokötvényt bocsátott ki az Egyesült Államok garanciájával, amelynek köszönhetően rekordalacsony kamatokat fizet. Tavaly például az ilyen eurokötvény hozama 1,471 százalék volt.
Ukrajna 2015-ben megállapodott nemzetközi hitelezőivel adóssága átalakításáról. Az adósság 20 százalékát leírták a hitelezők, a fennmaradó rész törlesztését pedig 2019-ig felfüggesztették. Ukrajna adóssága a 20 százalék elengedésével 3,6 milliárd dollárral csökkent, de a fennmaradó 14,4 milliárd dollár kamata 7,75 százalékra emelkedett.
Oroszország nem vett részt az ukrán adósság csökkentésében. A két ország jogi útra terelte az Oroszország által 2013-ban két évre folyósított 3 milliárd dolláros kölcsön visszafizetésének kérdését.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.