Szinkronizálódott a világgazdaság fellendülése – vélik a CIB Bank elemzői. A szakértők szerint a fejlett országok teljesítménye tovább javul, miközben a feltörekvő gazdaságok egyre gyorsabb ütemben növekednek. Az Európai Unióban hasonló a helyzet, a periféria államai egyre inkább talpra állnak. Az elemzők szerint a növekedés szerkezete is egészséges, amit nemcsak az export, de a belső fogyasztás fellendülése is támogat. A globális GDP-bővülés az évtized második felében meghaladja a 3,5 százalékot, ez a hosszú távú növekedési átlag.
A fejlett országokban az infláció várhatóan továbbra is alacsony marad, ami aggodalomra adhat okot. Felhívták a figyelmet arra, hogy az infláció és a munkanélküliség kapcsolatát vázoló Phillips-görbe „ellaposodott”, a jegybankok előtt rejtély, miért nem gyorsul a pénzromlás üteme. Trippon Mariann, a bank vezető elemzője szerint az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed hiába szigorít, az Európai Központi Bank legalább 2019-ig szinten tartja a 0 százalékos alapkamatot. A Fed esetében a szakértő szerint a piac már beárazta az idei harmadik kamatemelést, és jövőre is hárommal lehet számolni. Trippon Mariann a Világgazdaságnak azt mondta: a piacokat azért nem rázta meg a Fed e hónapban induló mérlegleépítése, mivel a havi 10 milliárd dollárnyi kifutó értékpapír a piac méreteihez és a Fed 4500 milliárd dolláros mérlegfőösszegéhez képest szinte „láthatatlan”. A globális jegybanki mérlegállományt nézve pedig főleg nem drasztikus a csökkentés.
Jobbágy Sándor, a CIB szenior elemzője lapunk kérdésére hozzátette: míg 3-4 évvel ezelőtt még csak azért emelkedtek a tőzsdék, mert a Fed elárasztotta pénzzel a piacokat, a mostani bikapiacnak fundamentális okai vannak. A szakértő emlékeztetett: nemcsak vége van a profitrecessziónak, hanem a jelentések szerint a vállalatok „egészségesek”, és a piaci kilátások is jók. Megjegyezte: az árfolyamok legfeljebb 2-3 napig esnek, utána újra felfelé indulnak, erre pedig már stratégiát is építettek a befektetők. Mint ahogy arra is, ha shortolják a piaci volatilitást mérő VIX indexet. Az elemzők szerint az amerikai piac relatíve drága az unióshoz képest, ám a feltörekvő piacok alulértékeltek. A globális portfóliókban alulsúlyozottak ezek a régiók, pedig fundamentálisan megalapozott a növekedés.
Az elemzők úgy látják, a globális kockázatok változatlanok: a Brexit, a trumpi gazdaságpolitika és az erősödő protekcionista törekvések. Észak-Korea és a Közel-Kelet változatlanul válsággóc, ám Olaszországot és a katalán függetlenségi mozgalmat lokális problémának tartják, amelyeknek nem lesz komoly hatásuk még az uniós gazdaságra nézve sem. A kelet-közép-európai régióban a befektetők már nem hazánk, hanem Lengyelország miatt éreznek kockázatokat.
Reformokat sürget az EKB
Strukturális reformokat sürgetett tegnap Mario Draghi. Az Európai Központi Bank elnöke Frankfurtban arról beszélt: csökkenteni kell a bürokráciát az euróövezet államaiban, a vállalkozásokat korlátozó szabályokból pedig vissza kell venni. Hangsúlyozta: a központi bank pénzügyi stimuluson keresztül támogatja az uniós gazdaságot, „ablakot nyitott a lehetőségekre”. A jegybankelnök nem beszélt az eurózóna monetáris politikájáról vagy a mennyiségi lazító program esetleges meghosszabbításáról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.