A 2007-ben elinduló gazdasági válság kezelése során az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jelentősen megnövelte mérlegfőösszegét. A Fed állampapírt és egyéb pénzügyi eszközöket vásárolt a piacon, ezzel tíz év alatt mintegy 3700 milliárd dollárral, közel hatszorosára nőtt a mérlege.
A kedvező makrogazdasági környezet és kilátások eredményeként 2017 októberétől, a Fed döntött mérlege fokozatos csökkentésének elindításáról. Mivel korábban sohasem volt ilyen magas a jegybanki mérlegfőösszeg, nincs előre megírt recept a várható hatásokat illetően. Viszonyítási alapot adhat, hogy a tízéves amerikai kötvények esetében a válságot követő jegybanki lépések 75-100 bázispontos hozamcsökkenést magyaráznak. Emellett egyéb tényezők is erősítették a hozamok mérséklődését. A mérlegleépítés elméletben hasonló mértékű hozamemelkedést okozna, de a válság előtti időszakhoz képest alacsonyabb inflációs kilátások és a demográfiai trendek is azt vetítik előre, hogy a mérlegcsökkentés a korábban gondoltnál kisebb mértékű hozamemelkedést generál.
Ezt a várakozást erősíti az amerikai pénzügyminisztérium tanulmánya, amely szerint a folyamat első négy éve során a tízéves amerikai állampapírpiaci hozamok 40 bázisponttal emelkedhetnek a jelenlegi 2,3 százalékról.
Szintén tompítja a mérlegleépítés piaci hatásait, hogy a Fed előzetes és folyamatos kommunikációjának köszönhetően azok nagyrészt már beépülhettek a várakozásokba az idei nyári hónapoktól.
Költségvetési oldalról a mérlegleépítés azért jelent kihívást, mert kiesik az erős jegybanki kereslet, ezzel párhuzamosan a következő években emelkedhet az amerikai büdzsé finanszírozási igénye. Míg a rövid oldalon a növekvő kínálat hozamemelkedést eredményezhet, addig a hosszú oldalon stabil hozamszintek várhatók, amelyek növelik a hosszabb futamidejű kötvények, mint például a tízéves amerikai állampapírok vonzerejét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.