A Toshiba 5,4 milliárd dollár értékben bocsát ki új részvényeket a tokiói tőzsdén, egyben megszabadul a cégóriást csődközeli helyzetbe sodró amerikai atomenergetikai érdekeltségétől, a Westinghouse-tól. Ezzel próbálja elkerülni a tőzsdei kivezetést, amelyet a piacüzemeltető (TSE) kilátásba helyezett, ha márciusig nem rendezi megrendült tőkehelyzetét. A tartósan negatív saját tőke ugyanis kizáró ok a tokiói börze szabályai szerint. Az igazgatóság által jóváhagyott terv szerint még december elején kibocsátanak 2,28 millió új részvényt 263 jenes egységáron. A hírre 5,8 százalékos eséssel reagált hétfőn az árfolyam, 275 jenen befejezve a kereskedést.
Ha minden jól megy, a tranzakciókkal befoltozhatják azt a 750 milliárd jenes, azaz 6,7 milliárd dolláros lyukat, amelyet a Westinghouse bő fél évvel ezelőtti csődje ütött az anyacég mérlegén. Az érdeklődés meglehetősen nagy, eddig 60 befektetési alap – köztük a már 10 százalékos Toshiba-pakettel rendelkező Efissimo Capital, valamint David Einhorn nagybefektető Greenlight Capitalje – is jelezte jegyzési szándékát.
Egyszerűbb lenne a dolga a Toshibának, ha márciusra lezárulna csipüzletágának eladása, ám a mintegy 20 milliárd dolláros ügylet számos fordulat után sem ért még révbe, a függőben lévő bírósági eljárások pedig elhúzódhatnak, nem szólva a versenyhatósági engedélyek beszerzése miatti csúszások kockázatáról. A Bain Capital vezette konzorcium egyelőre csak papíron érezheti magát nyertesnek, mivel a Toshibára szintén ajánlatot tevő Western Digital szerint vétójog illeti meg a csipüzletággal összefüggő ügyekben, mivel közösen gyártanak a japánokkal okoseszközökben használt memóriacsipeket.
A Westinghouse eladása is előkészületben van, az Egyesült Államokban két atomerőmű építésében részt vevő, de a költségkeretet milliárdokkal, a határidőket pedig évekkel túllépő, majd csődvédelembe menekülő cégben a Blackstone és az Apollo Global Management mellett mások is látnak fantáziát. A tervek szerint a Toshiba részvénykibocsátásából szerzett összegből rendezik azokat a követeléseket, amelyekre az anyacég garanciát vállalt, megegyeznek a hitelezőkkel, majd eladják a Westinghouse-t. A Toshiba így sem kerülheti majd el a mélyreható változásokat: a 2,28 millió részvénnyel az új befektetők a konszern harmadára tehetik rá a kezüket, s birtokon belülről már megkezdhetik a szerkezetváltást, ami tömeges leépítésekkel, költségcsökkentésekkel jár a Bloombergnek nyilatkozó Akino Micusige, az Ichiyoshi Asset Management igazgatója szerint, aki hasonló forgatókönyvet valószínűsít, mint amilyent a szintén válságba került Sonynál hajtottak végre néhány évvel ezelőtt az elektronikai óriásba beszálló befektetők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.