Újabb gigantikus, 13,4 millió dokumentumból álló adatbázis szivárgott ki offshore cégekről a Süddeutsche Zeitung című német laphoz, amely a Panama-iratok után ismét az Oknyomozó Újságírók Nemzetközi Konzorciumával (ICIJ) együtt dolgozta fel az anyagot, s amelyet vasárnap este kezdtek ismertetni. A Paradise-papírok két offshore-specialistától, a Nagy-Britanniához tartozó Bermudán bejegyzett Appleby ügyvédi irodától és a szingapúri székhelyű Asiaciti Trust vagyonkezelő társaságtól származó dokumentumokat tartalmaznak, 47 országból egyelőre 120 állam-, illetve kormányfő és más politikus, élsportoló, híres művész és nemzetközi óriáscég neve szerepel bennük.
Az érintettek egyike Wilbur Ross milliárdos, amerikai kereskedelmi miniszter, aki korábbi beruházási cége révén résztulajdonosa egy Navigator Holdings nevű hajózási szállítmányozási vállalatnak. A cég szoros kapcsolatot tart fenn egy orosz energetikai céggel, amely Vlagyimir Putyin elnök vejéé, és az üzlet révén a Navigator Holdings 2014 óta több mint 68 millió dolláros bevételt könyvelhetett el. Nem Ross az egyetlen érintett Donald Trump elnök közvetlen környezetéből. Szerepel a dokumentumokban a veje, Jared Kushner, valamint tucatnyi jelentős támogatója és tanácsadója, például Gary Cohn, a Fehér Ház gazdasági tanácsadó bizottságának vezetője és Rex Tillerson külügyminiszter is. Annak azonban semmi nyoma, hogy az utóbbi kettő törvényt sértett volna, hangsúlyozta internetes kiadásában a The New York Times.
Az offshore gazdasági társasági forma önmagában nem törvényellenes, de alkalmas lehet adóelkerülésre, vagyon, jövedelem elrejtésére a tranzakciókban részt vevő személyek vagy szervezetek leplezésére. Az adóelkerülésnek ez a módja egyébként kiveszőfélben van – véli Angel Gurria. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) főtitkára hétfőn Londonban, a Brit Iparszövetség konferenciáján szólalt fel, ahol a Reuters tudósítása szerint azt mondta, hogy az utóbbi évek sikeres, összehangolt tevékenységének köszönhető a gyakorlat lassú eltűnése. A téma ma szóba kerül az Európai Unió pénzügyminisztereinek szokásos havi találkozóján is. Az uniós tagállamok hónapok óta próbálnak egyezségre jutni abban, hogy az év végéig összeállítsanak egy feketelistát az adóparadicsomokról; ezt a munkát felgyorsíthatja az újabb dokumentumok kiszivárogtatása.
A Paradise-papírokban szerepel egyébként többek között Justin Trudeau kanadai miniszterelnök egyik közeli barátja és fő adománygyűjtője, Stephen Bronfman, aki valószínűleg több millió dolláros adóbevételtől fosztotta meg az államot. Fény derült a brit korona vagyonportfólióját kezelő ősi hitbizomány offshore érintettségére is, de törvénysértést ez a szervezet sem követett el.
A jelentősebb vállalatok közül az amerikai Nike sportszergyártóról derült ki, hogy Bermudán, majd Hollandiában épített ki egy céghálózatot, amelynek révén elkerülte több milliárd euró adó befizetését. A szintén amerikai Apple pedig az egyik érintett offshore-specialista közreműködésével keresett olyan országot vagy területet, ahol garantáltan mentesülhet az adófizetés alól. Az Appleby egyik legjelentősebb ügyfele azonban a világ legnagyobb nyersanyag-kereskedője, a Glencore volt. Az Ivan Glasenberg vezette svájci óriásvállalat bányászati ügyletekben megvesztegetésre is felhasználhatott offshore cégeket, s a dokumentumok szerint ezzel a Kongói Demokratikus Köztársaságot károsíthatta meg több százmillió dollárral.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.