BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az Alteónak bejött a darabolás

Csak a hosszabb idő óta fundamentálisan megalapozott növekedést produkáló Alteo esetében azonosítható egyértelműen a forgalmi adatokban a részvény split hatása.

Bár a hazai tapasztalatok azt mutatják, hogy a darabolásokat követően az esetek többségében a forgalom növekedésével együtt a részvények árfolyama is jelentősen emelkedett, mégis jogos volt Kiss Mónikának, az Equilor vezető elemzőjének figyelmeztetése tavaly ősszel, az Alteo felaprózása kapcsán: nem árt az óvatosság, mert a piac egy lassan kilenc éve tartó emelkedő trendben van.

A szeptemberben nyolcadolt Mol, a decemberben tizedelt Altera és a szintén decemberben nyolcadolt Alteo esetében vegyesek az eddig elért eredmények. Még az a korábbi sommás tapasztalat sem feltétlen állja meg a helyét, hogy a blue chipek esetében jobbára bejön a split, míg a kispapírok inkább vesztesei az ügynek. Annyi biztos, hogy minden esetben a kisbefektetők felé való fordulás húzódik meg a háttérben, továbbá a forgalom bővülését és a likviditás növekedését várja a menedzsment.

Az Alteo esetében fundamentálisan is megalapozott a növekedés
Fotós: Czeglédi Zsolt

A Mol felaprózására szeptember 26-án került sor, s a grafikonon látható, hogy a split hírére már a nyár közepétől erőteljesen felhúzott az árfolyam. A felaprózás hatása talán azon mérhető, hogy a májusi 625 forintos osztalékot a szelvényvágás után „elfelejtette” kiárazni a piac. A lendület egészen november közepéig kitartott, aztán kifulladt a rali, s az árfolyam a darabolás előtti szintekre korrigált vissza. Az elmúlt egy év forgalmi adatait tekintve pedig az mondható el, hogy a nyolcadolást gyakorlatilag nem lehet beazonosítani, az egyetlen kiugró forgalmú időszak ugyanis az áprilisi osztalékrali volt.

Az Altera árfolyama megötszöröződött a splitet megelőző három hónapban. A tizedelést követően, de­cember 18-án 528 forintról indult az új időszámítás, s ugyan karácsony előtt 648 forintig lendült a kurzus, azóta lecsillapodtak a kedélyek, s most 555 forinton jegyzik a részvényt. A forgalmi adatokat tekintve kiugró értékek nem a split előtt és után láthatók, hanem jóval korábban. Szeptemberben találták meg a befektetők a Buda-Cash-botrányt követően sokáig csak vergődő részvényt, melynek egy évvel korábban már a tőzsdei kivezetése is szóba került. A rali a Lehn Consulting nagytulajdonosi fellépésével, a tulajdonosi kör átrendeződésével és a vagyonkezelésre fókuszáló új célkitűzésekkel hozható összefüggésbe. A részvénydarabolás legfeljebb hab volt a tortán.

Stabilan jól teljesítő, eleve is markáns emelkedő trendben érte a split tavaly Mikuláskor az Alteót. A felaprózáskor 690 forintnál járt a papír, amelyet most 720 forinton jegyeznek, és az emelkedés töretlen. Ennél is izgalmasabb, hogy ebben az esetben látványos volt a forgalom növekedése is a darabolást követően, hiszen az elmúlt egy év három legforgalmasabb kereskedési napja esik erre az időszakra. Igaz, az úgynevezett okosenergia-szolgáltatást nyújtó cég a vállalati struktúra átalakítását is bejelentette tavaly év végén, ami az adminisztráció karcsúsításával és a költségek csökkentésével még rátehetett egy lapáttal a befektetői lelkesedésre.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.