A londoni értéktőzsde fő mutatója, az FTSE-100 index 0,40 százalékos, a frankfurti DAX-index 0,83 százalékos, a párizsi CAC-40 index pedig 0,11 százalékos mínuszban fejezte be a kereskedést. A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,55 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index 0,64 százalékkal, az euróövezeti EuroStoxx50 pedig 0,48 százalékkal csökkent.
A New York-i részvénypiacok fő mutatói viszont emelkednek. A nyugat-európai tőzsdék zárásakor a Dow Jones ipari átlag 0,59 százalékos, az S&P 500-as 0,20 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,27 százalékos pluszban állt.
Az EKB kormányzótanácsa a várakozásoknak megfelelően nem változtatott a kamatlábakon, sem az eszközvásárlási program keretein, sem az ülések után hagyományosan kiadott közlemény szövegén.
Sajtótájékoztatóján Mario Draghi a kedvező gazdasági és infláció kilátások méltatása mellett visszafogottan reagált az euró árfolyamának az utóbbi hetekben tapasztalt jelentős erősödésére. Úgy fogalmazott, hogy az euró felértékelődése és az árfolyam ingadozása gondot jelent a középtávú árstabilitás szempontjából, ezért figyelemmel kell követni.
Bár nevet nem említett, Draghi bírálta az amerikai pénzügyminisztert, aki nyilvánosan beszélt arról, hogy kedvezőnek tartja a dollár gyengülését. Az EKB-elnök rámutatott, hogy az árfolyammozgásokat illetően „egyesek kommunikációja” nem felel meg az évtizedek óta érvényes normáknak. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az EKB stratégiájának felülvizsgálatára kényszerülhet, ha a monetáris feltételek megváltoznak a gyenge dollárt támogató amerikai nyilatkozatok miatt.
Egy euróért 1,2493 dollárt adtak este fél hat után, 0,68 százalékkal drágult a közös európai fizetőeszköz. Draghi sajtótájékoztatója alatt az 1,25-ös szint felett is járt a jegyzés, mivel a befektetők úgy értelmezték az elhangzottakat, hogy az EKB-elnök nem aggódik, nem próbálja meg „lebeszélni” az árfolyamot.
A bitcoin árfolyama 0,86 százalékkal, 11 149 dollárra nőtt a luxembourgi székhelyű Bitstamp kriptodeviza kereskedelmi platformon, míg a New York-i székhelyű Gemini online kereskedési felületen 0,50 százalékos nyereségben, 11 095 dolláron állt. Az egyhónapos lejáratú bitcoin ügyletek jegyzése a chicagói opciós tőzsdén (CBOE) 10 080 dolláron, 0,89 százalékos mínuszban, míg chicagói árutőzsdén (CME) 10 925 dolláron, 2,89 százalékos mínuszban állt.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára emelkedik. A legközelebbi, márciusi határidős jegyzésekben a Brent hordónkénti ára 0,43 százalékos nyereségben, 70,84 dolláron, a WTI-é pedig 0,62 százalékos pluszban, 66,02 dolláron forgott. A Brent napi csúcsán 71,28 centbe került, az ár 2014 december eleje óta először törte át a 71 dollárt.
A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára februári szállításra 0,21 százalékkal, 1359,20 dollárra nőtt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.