Az UNCTAD tavaly júniusban az FDI 5 százalékos növekedésére számított 2017-re. Tavaly mintegy harmadával, 310 milliárd dollárra zuhant a közvetlen külföldi működőtőke-fektetések értéke az Egyesült Államokban. Még ennél is nagyobb mértékben, 90 százalékkal 19,4 milliárd dollárra zsugorodott az FDI Nagy-Britanniában, a Brexit miatti bizonytalanság hatására.
A Kínába irányuló FDI értéke tavaly 8 százalékkal rekordszintre, 144 milliárd dollárra ugrott.
Tavaly a fejlett országokban végrehajtott közvetlen külföldi működőtőke-befektetések 27 százalékkal, 810 milliárd dollárra csökkentek, ezen belül Észak-Amerikában 33 százalékkal, Európában pedig 27 százalékkal mérséklődtek, miközben Ausztráliában 11 százalékkal nőttek.
Az átmeneti gazdaságú országokban az FDI 17 százalékkal, 55 milliárd dollárra, 2005 óta a legalacsonyabb szintre süllyedt. Ennek oka elsősorban az Oroszországban és a FÁK-országokban végbement visszaesés volt. Oroszországban például 17 százalékkal, 31 milliárd dollárra esett.
Idén, részben a globális gazdasági növekedés hatására, a 2016-os szintre emelkedhetnek a közvetlen külföldi működőtőke-befektetések. Ennek megvalósulására azonban veszélyt jelentenek a geopolitikai kockázatok és egyebek között a decemberben elfogadott amerikai adóreformból eredő bizonytalanság – vélte James Zhan, az UNCTAD beruházási részlegének a vezetője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.