Január 30-án teszi közzé az Eurostat az eurózóna negyedik negyedéves növekedésére vonatkozó első becslését. A piaci konszenzus az előző negyedévivel megegyező, 2,6 százalékos év/év és 0,6 százalékos negyedév/negyedév dinamikát vetít előre, ami összhangban van a történelmi, illetve évtizedes csúcsukra emelkedő bizalmi és konjunktúraindikátorokkal, valamint alátámasztja a feltételezést, hogy a növekedés bázisa egyre szélesedik – véli Váradi Beáta, az OTP makroelemzője.
Az euró 2017-ben folyamatosan erősödött a dollárral szemben, ami azonban a nagy exportőr országok külkereskedelmi adatait látva egyelőre nem hagyott nyomot gazdaságuk teljesítményén. A lakossági fogyasztást támogató, tartósan az Európai Központi Bank (EKB) célja alatt lévő infláció, valamint a javuló munkaerőpiaci kondíciók egész évben támaszai lehettek és maradhatnak a gyorsuló növekedésnek, ezekről legközelebb január 31-én érkeznek adatok. Az infláció tekintetében, részben bázishatásnak köszönhetően, az előző havinál alacsonyabb éves bázisú drágulást várnak. A folyamatosan növekvő árnyomás ellenére a maginflációt alacsonyan tartó alapfolyamatok továbbra is változatlanok. A foglalkoztatottság a mindenkori csúcsára emelkedett, a munkanélküliségi ráta a válság előtti szintje közelébe süllyedt, mindez kedvező képet fest a munkapiac helyzetéről, ám a bérdinamika továbbra is alacsony, és a periférián magas a munkaerő-tartalék. A piac várakozása szerint a munkanélküliségi ráta tovább csökkenhetett 2017 utolsó hónapjában.
A szakértő úgy számol, hogy ha a hét folyamán beérkező adatok a vártnak megfelelően vagy annál kedvezőbben alakulnak, támaszt adhatnak az euró erősödésének, és fűthetik a szigorodó monetáris politikával kapcsolatos várakozásokat.
A tengerentúlon Janet Yellen vezetésével utoljára ül össze a Fed döntéshozó testülete, az elnököt február 3-án váltja Jerome Powell a szervezet élén. Yellen alatt a Fed közel került kettős mandátuma (teljes foglalkoztatás és árstabilitás) eléréséhez. A laza monetáris kondíciók fenntartásával sikerült korábban elképzelhetetlennek tartott alacsony szintre, 4,1 százalékra csökkenteni a munkanélküliségi rátát. Eközben az infláció elmozdult mélypontjáról, de a Fed által kiemelten vizsgált fogyasztási kiadási árindex (PCE) csak fokozatosan közelít a 2 százalékos inflációs célhoz.
A Fed stábjának előrejelzése idén három kamatemeléssel számol, de a decemberi FOMC-ülés jegyzőkönyve alapján a döntéshozók két vagy négy emelésben gondolkodnak. A határidős jegyzések arra utalnak, hogy a piac inkább két-három emelést tart valószínűnek. A héten megjelenő munkapiaci, valamint a decemberi PCE-inflációs adatok segíthetnek eldönteni, hogy melyik forgatókönyv valósul meg. Yellen utolsó ülésén a várakozások szerint nem nyúlnak a kamatokhoz, a leköszönő elnök utódjának adja át a lehetőséget, hogy irányt szabjon a kamatoknak – mondja Pellényi Gábor, az OTP makroelemzője.
Itthon is összeül a monetáris tanács a héten, és kamatmeghatározó ülést tart. Az inflációs folyamatok a jegybanki előrejelzéssel összhangban alakulnak, így a monetáris kondíciókban nem számítunk változásra, az alapkamat 0,9 százalékos és a kamatfolyó aljának –0,15 százalékos szintje egyaránt változatlanul maradhat, ám az MNB kommunikációjára azért érdemes lesz figyelni – figyelmeztet Tardos Gergely vezető elemző.
Csütörtökön is érdemes szemmel tartani a jegybankot, hiszen az ÁKK kötvényaukciója után sor kerül a novemberben meghirdetett eszköztár szerinti második IRS-aukcióra. A két héttel korábbi aukció ugyanis – ha nem is a jegybanki szándékoknak megfelelően, de – erősen megmozgatta a piacokat. A szeptemberben bejelentett célok (alacsonyabb, zéró alatti rövid hozamszint és laposabb hozamgörbe) és az ezekhez novemberben rendelt új eszközök (IRS-aukciók és a jelzáloglevél-vásárlási program) hatására a hosszú hozamok jelentősen csökkentek 2017 szeptembere és decembere között, a tízéves hozam például 3 százalékról 2 százalék alá esett.
Ám az első IRS-aukciót csalódásként élte meg a piac, mert a korábban egyébként megfelelően kommunikált 50 milliárd forintnyi ajánlatot több mint tízszeresen meghaladó kereslet dacára a jegybank csak 25 milliárddal emelte meg a mennyiséget. A hozamok jelentősen emelkedtek, a tízéves állampapírok hozama 20, a swaphozamszint pedig 50 bázisponttal ugrott meg. Emiatt a jegybank megváltoztatta a tender feltételeit, már csak a partnerkör számára értékesít, fix áron, 50 milliárd forintnyi (75-re emelhető) mennyiségben. A piac kezd megnyugodni, de a hozamszintek még messze vannak az előző aukció előtti értékektől, a kérdés az, hogy az új rendszerben folytatódik-e a hosszú hozamok csökkenése. Az ár várhatóan közel lesz az előző aukció áraihoz, ami a tízéves esetében 1,17 százalékot jelentene – véli a vezető elemző.
Szintén csütörtökön látnak napvilágot a 2017. decemberi hitelintézeti statisztikák, amelyekből arra kaphatunk választ, hogy tovább gyorsult-e a hitelezés Magyarországon. A válságot követően ugyanis lényegében egészen 2016-ig folyamatosan csökkent a magánszektor hitelállománya, ám 2017 egyértelműen meghozta az áttörést, a vállalatok hitelei csaknem 10, a háztartásokéi pedig mintegy 2 százalékkal bővülhettek. A meginduló magánberuházások és a fogyasztás lendületes bővülése, valamint a lakásvásárlási aktivitás a vállalati hiteleknél további mérsékelt, a háztartásoknál pedig érdemi gyorsulást hozhat 2018-ban Tardos Gergely szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.