A jegybank a honlapján közölte: az ötéves futamidőn 10 milliárd forint, a tízéves futamidőn 40 milliárd forint volt a meghirdetett mennyiség, amelyre a bankok 49,6 milliárd, illetve 103,2 milliárd forint értékben nyújtottak be ajánlatokat. Az MNB az ötéves lejáraton 10, a tízéves lejáraton 50 milliárd forint értékben kötött üzletet a bankokkal. Az öt- és tízéves MIRS-tenderen 19, illetve 18 bank vett részt.
A január 18-i első tenderen az MNB 75 milliárd forintért fogadott el ajánlatokat.
A monetáris tanács 2017. november 21-én két nemkonvencionális eszköz bevezetéséről döntött, melyek a monetáris politikai eszköztár szerves részét képezik: ezek a monetáris politikai célú kamatcsere-eszköz, illetve a jelzáloglevél-vásárlási program.
Az MNB a döntés értelmében feltétel nélküli, 5 és 10 éves futamidejű kamatcsere-eszközt vezetett be, majd január 29-i hatállyal finomhangolta a paramétereket, a tender fixáras lett. A bankok közötti allokáció a banki mérlegfőösszegek alapján történik.
A fixáras tender a jegybank szerint erősíti a monetáris eszköztár hatását, elősegítve a monetáris tanács döntésének megfelelően, hogy a laza monetáris kondíciók a hozamgörbének ne csak a rövid, hanem hosszabb szakaszán is érvényesüljenek. Az első, január 18-ai MIRS-tenderen az akkor alkalmazott változó áras tender sajátosságaiból adódóan az eszköz hozam-orientáló szerepe nem érvényesült kellően.
Az első negyedévre 300 milliárd forint áll a kamatcsere tenderek rendelkezésére. A következő negyedévi keretösszeg még nem ismert, erről a monetáris tanács várhatóan március második felében hozza meg a döntést, de a jegybanki jelzések alapján a piac arra számít, hogy a felajánlott egész éves mennyiség meghaladhatja az 1200 milliárd forintot is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.