BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jövőre is marad a 25 forintos osztalék

Az elemzői konszenzust több soron is meghaladó eredményekről számolt be a Magyar Telekom, az idei évre vonatkozó előrejelzés viszont konzervatív, és a jövő évi osztalékot sem tervezi emelni a menedzsment.

Szinte minden eredménysoron sikerült megugrania az elemzői konszenzust a Magyar Telekomnak 2017 utolsó negyedévében, az éves menedzsmenti célkitűzéseket is könnyedén túlszárnyalta a társaság, ám a nettó profit a pesszimista elemzői várakozásoknál is rosszabb lett. Árbevételi soron 161,4 milliárd forintot jelentett a cég a konszenzusban szereplő 155 milliárddal és az előző év azonos időszakában elért 151,9 milliárddal szemben. Az EBITDA a várt 41,6 milliárd helyett 42,2 milliárd lett, miközben egy évvel korábban ezen a soron még 41,8 milliárd szerepelt. A nettó eredmény 76 százalékkal esett, éves összevetésben 4,7 milliárd forintra, és bár a piac számított drasztikus visszaesésre, az elemzők legalább 5,4 milliárdot vártak.

Nagyobb lett az árbevétel a vártnál
Fotó: Móricz-Sabján Simon

Az eredményzuhanás nem véletlen, hiszen 2016 utolsó negyedévének adózott eredményét a társaságiadó-változással összefüggő egyszeri tétel, illetve egyszeri bevételek dobták meg, így a bázis igen magas volt.

Az éves 580 milliárdos célkitűzést 30,8 milliárddal haladta meg a távközlési cég, az EBITDA-soron várt 182 milliárd helyett 185,6 milliárdot jelentett a társaság. A cash flow 58,4 milliárdot tett ki, 2 százalékkal haladja meg az előző évit.

Ahogy arra számítani lehetett, a csoportszintű árbevételt az RI/IT, a készülékértékesítési, valamint a mobil–adatforgalmi bevételek húzták. A negyedik negyedévi EBITDA-növekedés elsősorban az egyéb működési költségekben elért megtakarításokat tükrözi, a nettó eladósodottsági mutató 2017 végén 34,8 százalék volt.

Osztalék tekintetében nem érhetett senkit meglepetés, hiszen a társaság már tegnap kora délelőtt közleményben jelezte: ragaszkodnak a 30-40 százalékos eladósodottsági rátához, így a közgyűlésnek 25 forintos osztalék kifizetésére tesznek majd javaslatot. Sokakat érhetett ugyanakkor csalódás, hogy az idei év terhére sem tervez emelni az összegen a menedzsment. Mindez részben érthető, hiszen a közelgő frekvenciapályázatokon, elsősorban az 5G-hálózatnak teret adó 700 MHz frekvenciáért igen erős lesz a verseny, ráadásul a többi spektrumra is figyelnie kell a társaságnak, így a következő öt évben érdemi forrásokat kell tartalékolnia.

Az idei célkitűzések kicsit visszafogottabbak: az előző évhez képest enyhén csökkenő, megközelítőleg 600 milliárd forint bevételt vár a társaság. A csoportszintű hatékonyságot javító intézkedéseknek köszönhetően egy kismértékű növekedésre, mintegy 190 milliárd forintos EBITDA-ra számít a menedzsment, Capex-soron enyhe növekedés lesz, 90 milliárd forintot terveznek beruházásokra elkölteni. A szabad cash flow idén növekedni fog, az ingatlanértékesítésekkel eléri a 60 milliárd forintos szintet, ezt az új székházba való költözés indokolja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.