BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Szárnyra kaptak az orosz eszközök

Történelmi rekordra futott a vezető orosz tőzsdeindex, és szárnyra kapott a rubel, miután pénteken Oroszországot befektetési kategóriába emelte az S&P. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint a rubel erősödése átmeneti lehet.

Szárnyalnak az orosz eszközök, mióta az S&P pénteken visszahelyezte az országot a bóvliból a befektetésre ajánlott kategóriába. A Moszkvai Értéktőzsde részvényindexe, a MOEX tegnap reggel bő 1 százalékkal nyitott magasabban a pénteki zárásnál, és történelmi csúcsra futott. Az ötven legnagyobb orosz vállalat dollárban denominált RTS mutatója közel 2 százalékos plusszal indított. Emelkedett az állampapírok ára:

a kétéves kötvény hozama 6,5 százalékkal került lejjebb, a tízéves hozam 8 bázispontot esett 6,97 százalékra. A rubel tegnap reggel bő 1 százalékot erősödött a dollár ellenében, az 56-os keresztárfolyam alá érkezett, az euró ellenében szintén 1 százalékos erősödéssel ért a 69-es jegyzés alá.

A rubel tegnap reggel több mint egy százalékkal erősödött a dollárral szemben
Forrás: AFP

Az S&P a devizában fennálló, hosszú orosz szuverén államadósság osztályzatát az eddigi BB pluszról BBB mínuszra javította, az eddigi pozitív kilátás pedig stabilra változott. A hitelminősítő a nemzetközi szankciókra és az olajválságra adott prudens szakpolitikai intézkedésekkel indokolta döntését. Az orosz jegybank rendkívül józan monetáris politikát folytatott a válság után, és folytat ma is – hangsúlyozta a Világgazdaság kérdésére Samu János. A Concorde Értékpapír Zrt. vezető elemzője szerint a központi bank türelmes, nem siet a kamatvágásokkal akkor sem, ha lenne rá lehetősége. A jegybank vigyáz rá, hogy a pénzpiaci folyamatok stabilak maradjanak, lassan mérsékli az inflációs várakozásokat, az olajválság után okosan leértékelte a rubelt – sorolta a szakértő.

A kötvényhozamok csökkenését egyrészt az okozza, hogy a piac elkezdte kiárazni a magas csődkockázatot az orosz papírokból, a másik ok, hogy az ország kikerült a bóvli kategóriából. A legtöbb nemzetközi befektető szabályzata ugyanis nem teszi lehetővé, hogy bóvli kategóriába sorolt eszközöket vásároljanak. A felminősítés után azonban keresni kezdik az államkötvényeket is, ami az árfolyam emelkedésével párhuzamosan leszorítja a hozamokat. A Société Générale elemzése szerint az orosz piacra akár 2 milliárd dollár értékű tőkebeáramlás is indulhat olyan alapokból, amelyek nyomon követik a legfőbb feltörekvő piaci kötvényeket. Samu János úgy véli, hogy a hosszú oldali orosz hozamok 5-6 százalék közé érkezhetnek, ha stabilabbá válik az olaj árfolyama.

A rubel erősödése a szakértő szerint folytatódik a fejlődő piaci devizákkal szemben, ám vélhetőleg nem lesz jelentős a fejlett piaci devizák ellenében. Az orosz jegybank az olajválság után leépítette a külföldi devizatartalék számottevő részét, most pedig visszaépítené, bár a devizavásárlások gyengíthetik a rubelt. Oroszország kilátásai javulnak, igaz, a Concorde szakértője szerint van is mit javítani a gazdasági szerkezeten. Figyelemre méltó az orosz gazdaság kitettsége az olajjal szemben, a költségvetési bevételek túl nagy része származik az energiából, többlábúvá kellene fejleszteni a nemzetgazdaságot – magyarázta a szakértő, aki szerint a feldolgozó- és a szolgáltatóipart kellene elsősorban versenyképesebbé tenni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.