Folyamatosan olvad a vállalati kötvények állománya. Az évtized elején még bőven ezermilliárd forint fölött volt az ilyen hitelpapírok volumene, a csúcson, 2011 novemberében 1355,4 milliárd forintnyit tartott nyilván a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ebből az értékpapírfajtából. (Az említett adatban természetesen nincsenek benne azok a fiktív kötvények, melyekkel három éve a Quaestor megbukott.) Az állomány, amely jelenleg már a 600 milliárd forintot sem éri el, 2013 májusa óta gyors ütemben csökken.
Ennek egyik oka lehetett, hogy akkortájt indult el az MNB Növekedési hitelprogramja, olcsó forráshoz segítve a vállalkozásokat. A másik ok az lehetett, hogy egymást érték a kötvénypiaci botrányok: a Quaestor és a Hungária Értékpapír bukása volt talán a leghangosabb. De korábban az Enefi (akkori nevén E-Star) és a BTel kötvényesei is sok pénzt veszítettek – ráadásul őket nem is kártalanították. Ezek az események pedig számos befektető kedvét elvették a kötvényektől. A lakosságét biztosan: a kisbefektetők számláin január végén már csupán 23,3 milliárd forintnyi vállalati kötvény volt, ami tízéves mélypontnak felel meg.
A legtöbb magyarországi vállalati kötvény – 230 milliárd forintnyi – a külföldi intézményi befektetőknél van. Újabban meglepően sok ilyen hitelpapírt tartanak a háztartásokat segítő nonprofit intézmények is.
Az utóbbiak – zömében alapítványok – másfél évvel ezelőttig gyakorlatilag kerülték az ilyen befektetéseket, ám ma már több mint 150 milliárd forint az állományuk. Az alapítványok 2016 júniusában kezdték el vásárolni a céges kötvényeket, eleinte lassabb ütemben, tavaly ősszel viszont csaknem 100 milliárd forintnyi vállalati hitelpapír került a birtokukba. Mindez cseppet sem meglepő: a Keler adatai szerint ugyanis szeptemberben bocsátott ki az MNB alapítványainak vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. 96 milliárd forint értékű, 2032-ben lejáró kötvényt. Ezt az alapítványok vélhetőleg le is jegyezték.
Viszonylag nagyobb volumenben tartanak vállalati kötvényeket a pénzügyi intézmények is, bár a jelenlegi alig 160 milliárd forintos volumen eltörpül a korábbi években megszokottól. 2016-ban például majdnem háromszor ennyivel hitelezték a cégeket. A visszaesés egyik oka az lehetett, hogy tavaly a Molnak lejárt az egyik kötvénye, az újabb kibocsátások pedig csak kisebb volumenűek.
A Budapesti Értéktőzsdére (BÉT) mellesleg a vállalati kötvényeknek csupán a töredékét vezették be. Klasszikus értelemben vett nem pénzügyi vállalati kötvény mindössze négy van jelen a parketten: az Alteo, a Tündérszikla, a Plotinus és a Wing Holding egy-egy hitelpapírja. A forgalmuk egyébként minimális, az idén egyikre sem született még kötés. Az Alteo kötvénye 2020-ban jár majd le, addig fix, évi 4,49 százalékos kamatot fizet. A 2019-ben lejáró Plotinus-kötvény befektetőinek be kell érniük évi 2 százalékkal. A Wing kötvényei szintén jövőre járnak le, de 4 százalékos kamatot fizetnek – ráadásul euróban.
A 2030-ban lejáró Tündérsziklánál a legbonyolultabb a kamatozás: a kibocsátó az utolsó lezárt üzleti év adózott eredményének 1 százalékát fizeti ki, vagy a saját tőke könyv szerinti értékére vetített 1 százalékot (a kettő közül a nagyobbik értéket). Ehhez a kötvényhez amúgy nem könnyű hozzájutni, alig tíz darabot vezettek be a tőzsdére, a névértékük 35 millió forint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.