A február elején látott részvénypiaci korrekció vagy minipánik elsődleges okai vélhetően az Egyesült Államokból érkező, a vártnál jobb inflációs adatok és a vártnál szigorúbbá váló kamatkilátások voltak. Fontos kérdés, hogy mikor jöhet el a következő nagy korrekció, és lesz-e korreláció az infláció és a részvénypiaci volatilitás között.
A Leuthold Group vezető stratégája, Jim Paulsen, aki januárban megjósolta a február eleji pánikot, biztos benne, hogy a tőzsdék már rövid távon megérzik a pénzromlás gyorsulását. Elemzésében levezeti, hogy a szűkülő amerikai munkaerőpiac ebben a fél évben beindítja a béremelkedést, és a januárban látott 2,9 százalékos ütem tovább gyorsul. A munkanélküliség szerinte 3 százalékra esik jövő év elejére, a termelői árak növekedése, ami a tavalyi második fél évben 2,5 és 3 százalék között mozgott, idén már 3 és 4 százalék között lesz, e két tényező pedig gyorsítja az inflációt. Az infláció megjelenésével és a Fed kamatemeléseivel párhuzamosan nőnek az államkötvényhozamok, a tőzsdei indexek pedig lefelé indulnak. A február eleji korrekció csak a kezdet volt – állítja –, a részvény- és kötvénypiacok is jelentősen átárazódhatnak már a nyáron. Paulsen szerint az a legnagyobb probléma, hogy a részvénypiaci szereplők nyugodtak, nem készülnek fel a gyorsuló inflációra.
A lapunknak nyilatkozó szakértők egyetértenek a részvénypiaci fordulatban, abban azonban nem, hogy az inflációnak lesz-e köze hozzá. Virovácz Péter a Világgazdaságnak azt mondta: a piacok alulárazzák a pénzromlás gyorsulását. Az ING Bank vezető elemzője szerint már a nyáron 3 százalék körüli inflációs számokat láthatunk az Egyesült Államokban, magas a piaci átárazódás kockázata. A Fed idén legalább háromszor kamatot emelhet, a 10 éves amerikai államkötvény hozama nemsokára eléri a 3 százalékot, ez pedig csökkenő pályára állítja a tőzsdeindexeket.
Az elemző emlékeztetett: a Fed ugyan már építi le a mérlegét, az Európai Központi Bank és a japán jegybank azonban még önti a pénzt a piacokra, a globális pénzbőség tehát még jelen van. Ha azonban az uniós és a japán szervezet is leállítja a kötvényvásárlási programját az infláció miatt, globálisan csökkennek a részvényindexek. Virovácz szerint azonban az amerikai piac egymaga is képes beindítani a részvénypiaci esést: ha az Egyesült Államok tőzsdéin elkezdődik a tőkekivonás, az európai piacok inflációs nyomás nélkül is követhetik a trendet. A kelet-közép-európai régióban később kezdődhet a részvénypiaci korrekció, a kezdeti időkben ide menekülhet a tőke.
Blahó Levente azonban úgy véli: Amerikában nemhogy nincs érdemi infláció, de rövid távon nem is lesz. A Raiffeisen Bank szakértője szerint az év elején látott 2,9 százalékos béremelkedés oka, hogy a magánszektor vezető beosztású dolgozói magasan megemelték a saját bérüket, a legtöbb munkavállaló bérezése nem emelkedett ilyen mértékben. A pénteken érkező, átlagos februári órabér-emelkedésről szóló adatok elmaradnak a januári 2,9 százaléktól – szögezte le Blahó.
Az elemző ettől függetlenül egyetért abban, hogy a részvénypiaci rali a végéhez közeledik, nincs már hely számottevő emelkedésre. Az infláció megjelenése azonban nem vált majd ki pánikot. Blahó úgy véli: lassan, fokozatosan fognak emelkedni a fogyasztói árak, a piac alkalmazkodik. A részvénypiacoknak nem okozhat gondot, ha a Fed által követett inflációs mutató, a személyes fogyasztások indexe 2,5-3 százalékra emelkedik, sőt, a pénzügyi szektor vállalatainak ez még kedvez is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.