Az ÉMÁSZ igazgatósága április 27-re hívta össze az évi rendes közgyűlést. A 2017-es évről szóló beszámoló alapján az Észak-Magyarországon tevékenykedő áramszolgáltató mérlegfőösszege 97,88 milliárd forintot, az adózott nyeresége 4,8 milliárd forintot tesz ki, az utóbbi összeget az eredménytartalékba helyezné a cég vezetése.
A javasolt osztalék forrása pedig az eredménytartalékból felhasznált 4,58 milliárd forint, ami részvényenként 1500 forintos kifizetést tesz lehetővé. Ez 5,85 százalékos osztalékhozam. A Budapesten és környékén szolgáltató Elmű igazgatósága ugyancsak április 27-re hívta össze az évi rendes közgyűlést.
Náluk a tavalyi beszámoló 279 milliárd forintos mérlegfőösszeget jelöl meg, az eredménykimutatásban pedig csinos, 17,58 milliárd forintos adózott profit szerepel, amelyet testvércégükhöz hasonlóan az eredménytartalékba kívánnak helyezni. Esetükben a javasolt osztalék mértéke 9,72 milliárd forint, forrása ugyancsak az eredménytartalék. Az osztalék tehát részvényenként 1600 forint lesz, ha a javaslatra rábólint a közgyűlés. Az Elmű osztalékhozama 5,75 százalékos.
Az azonos tulajdonosi körökhöz tartozó áramszolgáltatók osztalékhozama tehát alulról súrolja a 6 százalékot, amelyet a jelenlegi hazai hozamkörnyezetben a csinos jelzővel lehetne illetni. Kár, hogy a kisbefektetők látóköréből kiesik a két részvény, noha ilyen mutatók mellett bőven lenne rájuk kereslet. Lényegében lehetetlen vásárolni az árampapírból, hiszen az Elmű közkézhányada még az 5 százalékot sem éri el, és az ÉMÁSZ-é is 10 százalék alatti. A csekély likviditás miatt eleve homokba fut minden rali. Arról nem beszélve, hogy a tulajdonosok nem igazán kommunikatívak, ezért az elemzők sem figyelnek erre a papírpárra.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.