Ha a csütörtöki közgyűlés megszavazza, a régióban kapható 3–6 százalékos sáv alsó felében lévő, az 5,2 százalékos átlagtól csaknem egy százalékponttal elmaradó osztalékhozamot fizet a Mol a részvényeseknek. A hazai olajtársaság 4,3 százalékos osztalékhozamába már beleszámít a 85 forintos normál kifizetésen felüli 42,5 forintos rendkívüli osztalék is. Anélkül mindössze 2,64 százalékos lenne a hozam.
A magyar mellett a lengyel olajtársaságoknál is viszonylag alacsony az osztalékkifizetési hányad. A Mol 300 milliárd forintos szabad készpénzállományából kiindulva 400 forint feletti osztalékot is fizethetett volna részvényenként, miközben az eladósodottság sem növekedett volna. A cég a rugalmasság fenntartása érdekében és a poliolprojekt miatt tartalékol
– mondta Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője.
A poliol a sokoldalúan felhasználható poliuretán egyik alapanyaga. A Mol 1,5 milliárd eurós projektje az idén indul, és 2022-re fejeződhet be, ez a petrolkémiai üzletág fő beruházása. „A magasabb osztalék növelné a befektetők cég iránti bizalmát, de az is a jelenlegi osztalékszint fenntartása mellett szól, hogy a jövőben csökkenő nyereségre lehet számítani, és a részvényeseknek juttatandó összeget nyilván nem szeretnék csökkenteni” – tette hozzá Pletser Tamás.
A nagy régiós olajcégeknél, így az osztrák OMV-nél és a lengyel PKN Orlennél a Molénál kisebb osztalékhozamot kapnak a részvényesek. A román olajtársaságok osztalékhozama kiemelkedik a mezőnyből, míg a térségben a lengyel Lotos fizeti a legalacsonyabbat, 1,7 százalékot. Utóbbinál a háttérben a nagy eladósodottság áll, amelyet csökkenteni akarnak, ezért sokáig ki is maradt az osztalékfizetés. Ennél csak a horvát INA 0,5 százalékos osztalékhozama alacsonyabb. Az INA 6 százalékban horvát nyugdíjalapok tulajdonában van, ezért a valós közkézhányad mindössze fél százalék. „Ez olyan alacsony, hogy manipulatív tranzakciókra is alkalmas, de az tény, hogy a Mol horvát leánycégének alacsony az eredménytermelő képessége. Mindez részben az elmúlt években zajló cég körüli vitákkal és az elmaradó beruházásokkal is összefügg” – tette hozzá az elemző, aki elmondta, hogy a befektetői szempontból a régióhoz sorolható török Tüpras részben az osztalékpolitikája miatt fizet sokat a jól sikerült év után a részvényeseknek.
Andrej Plenkovic horvát miniszterelnök közölte, hogy a Morgan Stanley, az Intesa Sanpaolo és a Privredna Banka Zagreb nyerték el azt a tanácsadói tendert, amely a Mol 49 százalékos INA-részesedésének visszavásárlásához kapcsolódik. A konzorcium 8 millió euróért vállalta el a feladatot, a horvát kormány az ő pályázatukat értékelte a legversenyképesebbnek. A befektetési tanácsadónak az lesz a feladata, hogy előkészítse a vásárlást, szakértői értékbecslést végezzen, valamint potenciális stratégiai partnereket kutasson fel. A Mol már korábban jelezte, hogy nyitott az INA-részvénypakett értékesítésére. | VG
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.