A The Wall Street Journal értesülései szerint Szaúd-Arábia a hasonló ügyletekre jellemző hosszadalmas roadshow nélkül adott el kötvényeket külföldi befektetőknek kedden, 2016 óta immár negyedik alkalommal. Külön érdekesség, hogy mindez éppen egy nappal azután történt, hogy Katar megkezdte a saját kötvényeit bemutató és népszerűsítő külföldi körutat.
Szaúd-Arábia a kötvénykibocsátással keresztbe húzhatja Katar számításait,
táplálva azokat az aggodalmakat, hogy a két ország közötti diplomáciai szembenállás átterjedt a pénzügyi szektorra.
Katar közel két év óta először lép ki a nemzetközi pénzpiacokra, hogy tőkét gyűjtsön. Bankárok szerint valószínűleg kedvezőbb feltételeket kell ajánlania a befektetőknek, mint Szaúd-Arábiának, ha el akarja érni célját.
Szaúd-Arábia 4,5 milliárd dollár értékben adott el hétéves kötvényt, amelynek hozama 140 bázisponttal haladja meg a hasonló amerikai államkötvényekét. A 12 éves kötvényeket 175 bázispontos, a 2049-ben lejáró papírokat pedig 210 bázispontos felárral értékesítették 3 milliárd, illetve 3,5 milliárd dollár értékben.
A Perzsa(Arab)-öböl térségében fekvő olajkitermelő országok az olajárak 2014-es összeomlása után szembesültek azzal, hogy az állami költségvetésekben hatalmas hiányok alakultak ki a tervezettnél jóval kisebb olajbevételek miatt.
A deficit fedezésének érdekében arra kényszerültek, hogy a nemzetközi pénzpiacokon szerezzenek pénzt kötvénykibocsátásokkal. Szaúd-Arábia a három korábbi kötvénykibocsátással összesen 39 milliárd dollárt gyűjtött össze.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.