Felpörgött a forgalom az első negyedévben a hazai brókercégeknél. A nagy nemzetközi befektetési bankok is arról számoltak be az első negyedév után, hogy klienseik a turbulenssé váló tőkepiacokon több tranzakciót hajtottak végre, s emiatt nőtt a bevételük.
A Magyar Nemzeti Bank most publikált adatai szerint hazánkban is hasonló volt a helyzet. Az év első három hónapjában az értékpapírok azonnali tőzsdei forgalma 1845,3 milliárd forint lett, ez 27 százalékkal magasabb a tavalyinál.
A származtatott piacon több mint 2 ezermilliárd forint volt a tőzsdei forgalom, ami 6 százalékkal haladta meg a 2017-est.
A növekvő forgalomból a befektetési vállalkozások nagyobb arányban részesültek, mint a hitelintézetek. A brókercégeknél az azonnali tőzsdei forgalom csaknem 30 százalékkal ugrott meg, ezen belül az ügyfelek megbízása alapján teljesített kötések volumene 36 százalékkal 1185 milliárd forintra nőtt.
A spekulánsok is elkezdtek visszatérni a börzére, ennek egyik jele, hogy a származtatott ügyletek forgalma 427,5 milliárd forintra emelkedett a befektetési vállalkozásoknál. Mindez 16 százalékos növekedést jelent, a megbízás alapján teljesített tranzakciók volumene ezen belül 10 százalékkal nőtt, s megközelítette a 350 milliárd forintot.
A bővülő forgalom lehet a fő oka annak, hogy a befektetési szolgáltatásokból származó bevétel több mint 18 százalékkal nőtt tavalyhoz képest, és az első negyedévben meghaladta a 12,8 milliárd forintot. A növekedés annak tükrében számít különösen jónak, hogy tavaly több hazai brókercég is megszűnt.
A befektetési szolgáltatások költségei, amelyek egy része az idén január óta érvényes MiFID II. szabályozás számlájára írható, még a bevételeknél is nagyobb mértékben, 26,4 százalékkal 7,2 milliárd forintra nőttek.
Ezek eredőjeként a befektetési szolgáltatásokon elért eredmény 9,3 százalékkal 5,625 milliárd forintra hízott, ami történelmi rekord.
Mindebből adózás előtt 1,455 milliárd, adózás után pedig valamivel több, mint 1,4 milliárd forintnyi profit maradt a piaci szereplőknél, utóbbi bő 9 százalékos növekedés tavalyhoz képest.
A szektor tőkehelyzete 2017 márciusához viszonyítva sokat javult, ám az év végéhez mérten kissé romlott. A tőkemegfelelési mutató azonban ágazati szinten még így is megközelíti a 25 százalékot. A brókercégek saját tőkéje március végén meghaladta a 25,2 milliárd forintot.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.