A Bank of England tavaly novemberben, tíz év után először emelte alapkamatát, 0,25 százalékponttal a továbbra is érvényes 0,50 százalékra.
A piaci szereplők és az elemzői közösség tagjai az elmúlt hónapokban gyakorlatilag biztosra vették, hogy a Bank of England májusban újból kamatemelést jelent be, de az utóbbi hetek váratlanul gyenge brit gazdasági aktivitási adatai után ez a várakozás szinte eltűnt az előrejelzésekből és a piaci árazásokból.
A brit statisztikai hivatal (ONS) április végén ismertetett előzetes becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) negyedéves összevetésben mindössze 0,1 százalékkal nőtt 2018 első negyedében.
Ez meredek lassulás, a tavalyi negyedik negyedévben ugyanis még 0,4 százalékos negyedéves GDP-növekedést mértek Nagy-Britanniában.
A brit jegybank monetáris tanácsa az új inflációs jelentésben közölte, hogy az idei év egészére szóló GDP-növekedési előrejelzését 1,8 százalékról 1,4 százalékra csökkentette.
Mark Carney jegybanki kormányzó az inflációs jelentést ismertető csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a brit gazdaság növekedési kilátásaira továbbra is árnyékot vetnek a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszerével kapcsolatos bizonytalanságok, hiszen még nincs döntés az Európai Unióval folytatott kétoldalú kereskedelem jövőbeni szabályozásáról.
A kamatdöntésről csütörtökön kiadott jegyzőkönyvben szerepel az a prognózis is, hogy a teljes kosárra számolt tizenkét havi brit infláció – amely márciusban 2,5 százalék volt – kétévi időtávlatban visszatér a Bank of England számára előírt 2 százalékos felső tűrési határra.
A kommüniké szerint mindazonáltal a monetáris tanács kollektív megítélése az, hogy ha a brit gazdaság jórészt az új inflációs jelentésben valószínűsített pályát követi, akkor a monetáris politika további szigorítása a megfelelő eszköz annak elérésére, hogy az infláció tartósan visszatérhessen a célszintre.
Paul Hollingsworth, az egyik legnagyobb londoni székhelyű globális pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics brit gazdasági elemzésekkel foglalkozó vezető közgazdásza a csütörtökön ismertetett kamatdöntést és az inflációs jelentésben foglaltakat értékelő gyorselemzésében mindazonáltal közölte:
ha megvalósul a cég azon előrejelzése, hogy a reálbérek növekedése nyomán a brit gazdaság növekedési teljesítménye az év későbbi szakaszában meghaladja a várakozásokat, akkor a monetáris tanácsnak több kamatemelésre nyílik módja, mint amennyit a piac vár.
A Capital Economics jelenlegi várakozása az, hogy a Bank of England az idén kétszer, augusztusban és novemberben emeli alapkamatát, és a jegybanki kamat 2019 végéig 1,50 százalékra, 2020 végéig 1,75 százalékra emelkedik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.