Folytatódott tegnap az olasz kormányválság okozta pánik az európai piacokon. A tőzsdék Európa-szerte estek. Az olasz parkett zuhanását a bankpapírok vezették, még a legjobban teljesítő pénzintézet is bő 5 százalékos mínuszban járt napközben. A bankszektorban látható pánik továbbgyűrűzött más tőzsdékre is, a frankfurti DAX komponensei közül is a hitelintézetek részvényei zuhantak leginkább. Az egyedi sztoriktól eltekintve a párizsi és a londoni börzén is a bankpapíroktól igyekeztek megválni a legtöbben. A pesti tőzsde is mélyrepülésben volt, a vezető papírok mind estek, az OTP csaknem 2 százalékos mínuszban, tízhavi mélyponton is járt.
Az eladási hullám a kötvénypiacon is tombolt. A politikai válságokra rendkívül érzékeny kétéves olasz hozam tegnap 1 százalékról 2,6 százalékra ugrott, a tízéves hozam is 70 bázispontot emelkedett. A két- és a tízéves hozam közti különbség 54 bázispontra csökkent, 2011 óta ez a legalacsonyabb különbség. Az ötéves CDS-felár 51 bázisponttal 227 bázispontra emelkedett, ami jól mutatja, mennyire tartanak a kereskedők az államcsődtől. A kötvénypiacon a menekülőutat a német eszközök jelentik, a kétéves német hozam 13 bázispontos mínuszban is járt tegnap, míg a tízéves hozam 15 bázispontos mínuszból kezdett emelkedni. A pánik a kelet-közép-európai szektorban is látható volt.
A hozamok tegnap reggel a rövid és a hosszú lejáratokon is megugrottak, bár nem olyan drasztikusan, mint Olaszországban. A kétéves cseh hozam érdekes kivétel volt: 3 bázispontot esett.
Az euró tizenegy havi mélypontjára süllyedt a dollárral és a jennel szemben is, a pánik miatt a kereskedők menekültek az euróeszközökből. A japán jen és az arany árfolyama viszont emelkedett. A dollárindex is nőtt, a tízéves amerikai hozam pedig ismét 3 százalék alá esett, a kereskedők vélhetőleg a dollárt is menedékként használták. A kelet-közép-európai devizák még a gyengélkedő eurónál is rosszabbul teljesítettek. A forint tegnap átmenetileg megint a 320-as keresztárfolyam fölé ugrott, a zloty 0,2, a korona 0,6 százalékos mínuszban járt az euró ellenében.
A kereskedők attól tartanak, hogy a következő, előrehozott választás már gyakorlatilag Olaszország euróövezeti tagságáról szól majd – vélte Koon Chow. A UBP devizaelemzője szerint a pánik mögötti legfőbb hajtóerő az újabb euróválságtól való félelem.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.