BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Háttérbe szorítja a kicsiket az orosz jegybank

A jövőben nem lesz többé példa arra, hogy bajba jutott bankokat állami forrásból tőkésítsenek fel.

Piactorzító hatása lesz, és a hitelbesorolásra nézve is negatív hír, hogy az orosz jegybank gyakorlatilag kizárja a kisebb pénzintézeteket az állami segélyalapból – írja jelentésében a Moody’s.

A jövőben nem lesz többé példa arra, hogy bajba jutott bankokat állami forrásból tőkésítsenek fel.

Ez alól csak az a néhány, különösen jelentős eszközállományú – nagy betétállománnyal rendelkező – bank lehet kivétel, amelyek összeomlása szektorszintű kockázattal járna – jelentette be a múlt héten Elvira Nabiullina, az orosz jegybank elnöke.

A pozitív listára a 11 legnagyobb bank került, ezek között több olyan is van, amelyet a közelmúltban állami forrásból mentettek meg az összeomlástól. A lépésnek ugyanakkor piac- és versenytorzító hatása lesz, az állami biztosíték hiánya ugyanis megrendítheti az ügyfélbizalmat a kedvezményezetti listáról lemaradó bankokkal szemben.

Elvira Nabiullina
Fotó: AFP

A jegybank gőzerővel dolgozik a bankszektor megtisztításán, 2014 és 2017 között összesen 358 pénzintézet engedélyét vonta vissza, idén már 28-ét. Az intézkedésekre elsősorban a megbízhatatlan pénzügyi beszámolók, a gyanús tranzakciók, az eltúlzott hitelkihelyezés és a hibás üzletpolitika miatt volt szükség.

A bezárt bankok száma 2017 és 2018 között csak azért csökkent, mert a jegybank arra fókuszált, hogy megmentsen több, a betétállományok tekintetében jelentős piaci részesedéssel rendelkező pénzintézetet.

Az Állami Duma 2017 közepén fogadta el azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé tette a jegybank számára, hogy a bankszektor konszolidálása céljából felállítson egy alapot, amelyből finanszírozni tudja a bajba jutott pénzintézeteket. A tőkeinjekció fejében gyakorlatilag kivásárolták a részvényeseket. Az elmúlt időszakban ebből a pénzből mentettek ki két nagybankot, az Otkritiét és a Promsvyazbankot, valamint a B&N és az Asian-Pacific Bankot.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.