Részvény-visszavásárlási programot indít a Plotinus Holding, amely további pénzeszközöket szeretne visszajuttatni tulajdonosainak. A program június 11-én kezdődik, s legfeljebb augusztus 30-ig tart. A társaság 300 ezer darab részvényre szóló vételi megbízást ad ki fix 6000 forintos árfolyamon. Ha a 300 ezer darab visszavásárlása augusztus 30. előtt megtörténik, akkor a program befejeződik. A tervek szerint ezeket a részvényeket – közgyűlési jóváhagyás esetén – később bevonják.
Ezzel a részvény-visszavásárlási programmal a Plotinus Holding a rendelkezésére álló készpénz túlnyomó részét visszajuttatja a tulajdonosoknak.
Ha a program sikeres lesz, akkor a jövőben a vagyon nagy részét reálgazdasági eszközök – főleg az egészségügy és a hostelüzletág – fogják kitenni. Emellett a program befejezése után a társaságnak mérlegelnie kell a tőzsdén maradás költségeit, illetve előnyeit, és ezeket összevetve egy később, még el nem döntött időpontban összehívandó közgyűlésen határozni kell a maradásról vagy a távozásról. A tőzsdei kivezetés gondolata nem kelthetett különösebb meglepetést a piacon, hiszen tavaly már napirendre tűzték ezt a javaslatot, ám a 45,04 százalékos közgyűlési részvétel miatt erről nem lehetett szavazni. Tőzsdei kivezetésről csak olyan közgyűlés dönthet (75 százalékos szavazati aránnyal), ahol a jelenlévők legalább a részvényesek 50 százalékát plusz 1 szavazatot képviselnek. Ezért az ügyet 2019-re halasztották. Az idei évi rendes közgyűlésen csaknem 56 százalékos volt a részvétel, ám ezúttal a kivezetést nem vették fel a napirendi pontok közé.
A társaság középtávú terveiben az értékpapír-befektetések felszámolása szerepel, azzal, hogy a befolyó összegeket visszajuttatják a tulajdonosoknak osztalékfizetés vagy részvény-visszavásárlás formájában. A társaság egyébként osztalékot is fizet, amelynek mértéke részvényenként 690 forint, amit a saját részvényekkel korrigáltak, és 707 forintot fizetnek ki.
„Az osztalékjavaslatot is támogattam a közgyűlésen, és a részvény-visszavásárlási programmal is egyetértek – mondta a Világgazdaságnak Zsiday Viktor, aki a részvények 24,56 százalékával a társaság legnagyobb tulajdonosa, de tisztséget már nem visel. – Továbbra is az a véleményem, hogy a társaságban felgyülemlett pénzt el kell juttatni a részvényesekhez osztalékfizetés és részvény-visszavásárlás formájában, majd a társaságot ki kell vezetni a tőzsdéről. Természetesen ez az én személyes véleményem, más részvényesek másként vélekedhetnek.”
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.