A kisbefektetők és a spekulánsok is felfedezték a Budapesti Értéktőzsdét (BÉT). A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint a háztartások az első fél évben több mint 41 milliárd forintnyi friss megtakarítást helyeztek el részvényekben, bár az árfolyamok nem mindig alakultak jól,
a kisbefektetők a fél év végén például 28 milliárdos mínuszban álltak.
A legjobb hónap április volt, akkor 41 milliárdot nyertek, a legsötétebb pedig a május, amikor 43 milliárdnál is többet buktak a tőzsdei befektetéseiken, de mínuszban zárták április és június kivételével gyakorlatilag az összes hónapot. A háztartások részvényállománya június végén 585,9 milliárd forint volt, ami közel van az áprilisi rekordhoz.
Az ingadozó árfolyamok a spekulánsoknak kedveztek elsősorban. A származtatott tőzsdei ügyletek volumene az első fél évben 5391,769 milliárd forint volt, csaknem a másfélszerese a tavalyinak, és hétéves rekord.
A saját számlás ügyletek mennyisége is nőtt, de az ügyfelek megbízásából végrehajtott származtatott ügyleteké ugrott meg igazán: a növekedés 60 százalékos volt.
A brókercégeknél ezen belül kisebb, nagyjából 30 százalékos forgalombővülést mértek, miközben a hitelintézeteknél 130 százalékkal nőtt a forgalom. Ez nem meglepő, szinte minden nagyobb nemzetközi befektetési bank arról számolt be, hogy a tőzsdei ingadozások miatt nőtt a kereskedési bevétele és forgalma. Magyarországon is hasonló lehetett a trend.
Az azonnali tőzsdei forgalom 2017 első feléhez képest mindössze 18,5 százalékkal nőtt, és 3440 milliárd forintot tett ki.
Az ügyfélmegbízások volumene még kisebb mértékben, csupán 11,4 százalékkal bővült, főleg a saját számlás forgalom ugrott meg.
A hosszabb távú befektetőket inkább elriasztották a hektikusan változó árfolyamok. A nyugdíj-előtakarékossági számlák (NYESZ) száma például még tovább csökkent, már a 117 ezret sem éri el. A brókercégeknél ezen belül már alig 25 ezer számla van.
A NYESZ-eken lévő értékpapír-mennyiség is folyamatosan zsugorodik, az idén 500 milliárd forint alá került, ami öt éve nem fordult már elő.
Június végén csupán 489 milliárd forintnyi értékpapír volt a NYESZ-számlákon, amiből alig 100 milliárdot kezeltek a brókercégek, a többi valamelyik banknál vezetett értékpapírszámlán volt.
A teljes cikket a Világgazdaság keddi számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.