BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

London, Párizs mínuszban, Frankfurt pluszban zárt

Feladták korábbi nyereségeiket és vegyesen zártak a főbb nyugat-európai tőzsdeindexek csütörtökön, ahogy a befektetők a friss jegybanki döntéseket elemezték.

  • A londoni FTSE-100 mutató 0,43 százalékos,
  • a párizsi CAC-40 index pedig 0,08 százalékos mínuszban,
  • míg a frankfurti DAX-index 0,19 százalékos pluszban
  • fejezte be a kereskedést. Madrid 0,24 százalékos pluszban, Milánó viszont 0,56 százalékos veszteségben zárt.

    A páneurópai indexek közül a Stoxx Europe 600 0,15 százalékkal, az FTSE Eurofirst 300 index pedig 0,05 százalékkal csökkent, míg az euróövezeti EuroStoxx50 0,25 százalékkal nőtt.

    Minimális pluszban zárt a BUX

    A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe 0,14 százalékos emelkedéssel zárt csütörtökön. A nap vesztese a Richter volt, amely 2 százalékkal esett, de gyengült a Magyar Telekom is. Az OTP ugyanakkor csaknem egy százalékkal erősödött, és pluszban tárt a Mol is.

    A figyelem homlokterében a központi bankok kamatdöntései álltak. Az angol jegybank a várakozásokkal összhangban nem változtatott az alapkamaton, és a brit EU-tagság jövő márciusban esedékes megszűnéséig (Brexit) valószínűleg nem is hajt végre újabb kamatemelést. A török jegybank viszont a vártnál nagyobb mértékben, 625 bázisponttal 24 százalékra emelte az egyhetes repokamatot, ami megtámasztotta a török líra árfolyamát.

    Az Európai Központi Bank sem változtatott az irányadó kamaton. A kormányzótanács szeptemberben a jelenlegi 30 milliárd eurós havi ütemben folytatja a nettó eszközvásárlást az eszközvásárlási program (APP) keretében, majd december végéig 15 milliárd euróra csökkenti a havi keretösszeget és arra számít, hogy a nettó eszközvásárlás ezután megszűnik, de annak függvényében, hogy a beérkező adatok megerősítik a testület középtávú inflációs várakozását.

    Mario Draghi, az Európai Központi Bank elnöke sajtótájékoztatót tart az EKB kormányzótanácsának kamatdöntő ülése után
    Fotó: MTI/EPA/Armando Babani

    New Yorkban az európai tőzsdezárás idején a Dow Jones ipari átlag 0,34 százalékos, az S&P 500-as index 0,36 százalékos, a Nasdaq-piac összetett mutatója pedig 0,74 százalékos pluszban állt.

    A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két nyersolajkeverék, az északi-tengeri Brent és a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) ára erős csökkenésre váltott annak nyomán, hogy a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szokásos havi jelentésében arról számolt be, hogy az OPEC-tagállamok 420 ezer hordóval, az utóbbi két év legnagyobb mértékével, 32,63 millió hordóra növelték kitermelésüket augusztusban. A legközelebbi, novemberi határidős jegyzésekben a Brent hordónként 2,02 százalékos veszteségben, 78,13 dolláron, az októberi szállítású WTI pedig 2,54 százalékos mínuszban, 68,58 dolláron forgott.

    A New York-i árupiacon az arany unciánkénti ára decemberi szállításra 0,22 százalékkal, 1208,20 dollárra esett.

    Egy euróért 1,1676 dollárt adtak a nemzetközi bankközi piacon, 0,43 százalékkal erősödött a közös európai fizetőeszköz.

    Címoldalról ajánljuk

    Tovább a címoldalra

    Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.