A társaság 2018 első fél évében bruttó 6,8 milliárd forint hitelt folyósított, ennek jelentős részét márciusban.
A hitelrendszer 2001. évi indulásától 2018. június 30-áig mintegy 335 milliárd forint hitelt helyezett ki a DK,
június 30-án – az eszközök 98,5 százalékát alkotó – diákhitelek összege mintegy 254 milliárd forint volt.
A DK 2001. évi indulásától 2018. június 30-áig 359 971-en részesültek Diákhitel 1-ben (DH1), amelyekből 193 481 szerződést már lezártak. Diákhitel 2-t (DH2) 31 229 hallgatónak folyósított a társaság 2012 szeptembere óta, közülük eddig 2165-en zárták le szerződésüket.
A DK a működéséhez szükséges forrásokat – állami készfizető kezességvállalás mellett – a pénz- és tőkepiacokról vonja be.
A társaság az első fél évben közel 6 milliárd forinttal csökkentette külső adósságportfólióját, a visszafizetések 240 százalékban fedezték az új hallgatói hitelfolyósításokat.
A cég 2018-ban nem indított kötvényprogramot, tőkepiaci jelenléte ugyanakkor továbbra is folyamatos, június 30-án egy kötvénysorozatával lehetett kereskedni, mintegy 11 milliárd forint névértékben.
A hallgatói hitelek kamatbevétele, valamint a pénzügyi műveletek egyéb bevételei 2017 első félévéhez képest 36 százalékkal, 2,948 milliárd forintra csökkentek az első fél évben a hallgatói hitelek kamatának folyamatos, jelentős mérséklése miatt. Az adósságállománnyal kapcsolatos kamat- és kamatjellegű ráfordítások mintegy 53 százalékkal, 1,208 milliárd forintra mérséklődtek. A különbözet nyújt fedezetet a kockázati céltartalék képzésére, illetve a társaság működési ráfordításaira.
A DH1 kamatát 2018. január 1-jével 2,3 százalékon állapította meg a társaság, ami a naptári év második hat hónapjában is ennyi marad.
A DH2 kamata ugyanakkor az első fél év végén 6 bázisponttal, 3,35 százalékról 3,29 százalékra csökkent (az ügyfeleket 0 százalék terheli, az ezen felüli részt az állam fizeti kamattámogatásként).
A DK a 2018. évi tervek összeállításakor a kereslet növekedésével számolt mindkét hiteltermék esetében. A visszafizetések tekintetében a korábbi trendeknek megfelelő kismértékű növekedésre számít a társaság. A finanszírozási feltételek rövid távon várhatóan kedvezően alakulnak, a jelenlegi pénz- és tőkepiaci környezetben azonban megfelelő óvatossággal és rugalmassággal kell tervezni a forrásbevonási tevékenységet – mutat rá a társaság.
A DK jelentésében kitér arra is, hogy 2018 első fél évében több jelentős változás lépett hatályba, amelyek közül több közvetlenül is befolyásolhatja a hitelkihelyezés volumenét. Ezek:
Három intézkedés a törlesztők számára jelent kedvezményeket, ezek: a diákhitelek munkáltatók bevonásával, adó- és járulékmentes juttatásként történő törlesztésének lehetősége; célzott kamattámogatás a rokkantsági/rehabilitációs ellátásban részesülők számára;
a diákhitellel rendelkező nők számára a második gyermek születése esetén tartozásuk 50 százalékáig, a harmadik gyermek születése esetén 100 százalékáig terjedő állami támogatás.
A tulajdonos a jelentés szerint 2017-ben elfogadta a DK 2017-2021. közötti időszakra vonatkozó stratégiáját. A társaság fő stratégiai célkitűzései ebben az időszakban: a termékkínálat fejlesztése és bővítése, a pénzügyi stabilitás fenntartása; az ügyfeleknek nyújtott érték maximalizálása; a működési hatékonyság fenntartása, továbbá a márkaismertség fenntartása, a termékismeret növelése, az ügyfelek pénzügyi tudatosságának fejlesztése.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.