Éves összevetésben 4,2 százalékkal nőtt a vállalatok hitelezése, szemben a júliusban mért 4,0 százalékos emelkedéssel. Az euróövezeti bankok lakossági hitelezése 3,1 százalékkal bővült, 0,1 százalékponttal haladta meg a júliusban mért 3,0 százalékot. Összességében a magánszektor hitelezése 3,4 százalékkal növekedett, gyorsult az ütem a júliusi 3,3 százalékhoz képest.
A háztartások és a nem pénzügyi vállalkozások hitelállományának alakulása fontos mutatója annak, hogy mennyire eredményes az EKB nem hagyományos eszközöket felvonultató monetáris politikája. Idén folyamatosan gyorsult a növekedés üteme, különösen a nem pénzügyi vállalatoké.
A szűken értelmezett M1 pénzmennyiség, amely az azonnal felhasználható pénzt és a látra szóló betétek egyenlegét jelenti, 6,4 százalékkal nőtt augusztusban, lassult az ütem az előző havi 6,9 százalékhoz képest.
A tágabban értelmezett M3 pénzmennyiség, amely az M1 mutató mellett tartalmazza a határidős betéteket és a takarékleveleket is, 3,5 százalékkal nőtt, kisebb mértékben a júliusi 4,0 százaléknál.
A bankoknak nyújtott olcsó hitelekkel, a rekordalacsony kamatokkal és a jelenleg még 30 milliárd eurós kötvényvásárlásokkal a döntéshozók évek óta készpénzt pumpálnak a pénzügyi rendszerbe és ezen keresztül a reálgazdaságba. A könnyebb hitelfelvétellel beruházásokra, új munkahelyek teremtésére, illetve költekezésre bátorították a vállalatokat és háztartásokat.
Az euróövezet gazdasága 2,3 százalékkal nőtt tavaly, gyorsult a növekedés a 2016-ban mért 1,8 százalékhoz képest. Az idei évre 2 százalékos, jövőre pedig 1,8 százalékos növekedést vár az EKB, amely a tavalyi 1,5 százalékos infláció után az idén és jövőre, valamint 2020-ban is 1,7 százalékos inflációra számít.
Mario Draghi, az EKB elnöke a kormányzótanács szeptemberi kamatdöntő ülését követően megerősítette, hogy a továbbra is fennálló kockázatok dacára a fenntarthatónak ígérkező, széles alapokra támaszkodó euróövezeti gazdasági növekedés, illetve a célt közelítő infláció mellett lehetővé válik a gazdaságösztönző célú eszközvásárlási program kivezetése az év végén.
Az EKB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az infláció középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.