Az euróövezeti vállalatok gyűjtőindexei közül az EuroStoxx50 1,11 százalék csökkenéssel zárta a hétfői kereskedést. Európában hétfőn nem közöltek jelentős piacmozgató hatású makroadatot.
A befektetői hangulatot rontotta az Olaszország és az Európai Bizottság közötti vita, amely a 2019-es költségvetési terv miatt alakult ki. Az Európai Bizottság október végén visszautasította az olasz költségvetési tervezetet, és november 13-ig adott időt módosítására, hogy megfeleljen a korábbi uniós ajánlásoknak és római kötelezettségvállalásoknak.
Az aggodalmakat tovább fokozta az olasz bankszektor gyengesége. Hétfőn felfüggesztették a Carige bank részvényeinek tőzsdei kereskedését, miután sajtóhírek szerint 400 millió euróra lenne szüksége tőkehiányának pótlására.
A nagyvállalatok közül az SAP és az Infineon jelentős mínuszban zárt a befektetőket nyugtalanító hírek folytán. Az SAP egyes elemzői értékelések szerint magas áron vásárolja meg a Qualtrics fogyasztói hangulatfigyelő vállalatot, az Infineon termékei iránti kereslet alakulása szintén aggasztja a befektetőket.
A hétfői kereskedés vesztese a technológiai szektor mellett a dohányipar volt. A dohányipari részvények árfolyama arra a hírre reagált, miszerint az Egyesült Államok a mentolos cigaretták árusítását tiltó döntésre készül. A hír leginkább a British American Tobacco részvényét sújtotta, árfolyama több mint 10,5 százalékos mínuszban zárta a kereskedést.
Jelentősen emelkedett a kőolaj világpiaci ára hétfőn, miután Szaúd-Arábia energetikai minisztere közölte, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és partnerei szerint a globális kereslet mérséklődése napi egymillió hordós kitermelés-csökkentést indokol.
A európai tőzsdezáráskor az északi-tengeri Brent olajfajta hordónkénti ára 79 cent plusszal, 70,97 dolláron állt.
Ugyanekkor a New York-i tőzsdén a 30 vezető iparvállalat DJIA indexe 1,55 százalék, a részvények szélesebb körét felölelő S&P500 index 1,30 százalék mínuszban volt, a technológiai papírok Nasdaq Composite mutatója pedig 2,09 százalék csökkenést jelzett.
Az arany unciánkénti ára 0,18 százalékkal, 2,20 dollárral 1204,20 dollárra csökkent. A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1251 dollárt adtak a délután fél négykor jegyzett 1,1266 dollár után.
Negatívan zárt a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 478,17 pontos, 1,24 százalékos csökkenéssel, 38 108,46 ponton zárt hétfőn.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.