Jó eredményeket vár a piac a harmadik negyedévre vonatkozóan a Richtertől, erre utal, hogy a tegnapi kereskedésben a társaság részvényei – bár reggel még mínuszban nyitottak – egész nap emelkedtek, végül pedig 3,5 százalékos pluszban, 5515 forinton zártak. Az elemzők azonban óvatosabbak, a nettó profit vonatkozásában mindannyian csökkenésre számítanak, már csak annak mértéke kérdéses. A tavalyi 107,4 milliárd forintos Richter-árbevétel a legpesszimistább várakozás szerint több mint 10 százalékkal csökkenhetett, a Bloomberg konszenzusa szerint viszont a 3 százalékos növekedés a valószínűbb. A nettó nyereség tekintetében nagyobb sávban szóródnak a prognózisok, de ezek átlaga alapján a profit mintegy negyedével eshetett vissza a tavalyi 16,6 milliárd forintról.
Az eredménybefolyásoló tételek közül egyről már a múlt héten kiderültek részletek. A tengerentúlon Vraylar néven ismert, a Richter által fejlesztett gyógyszerből 138 millió dollár értékben fogyott július–szeptemberben, 72 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ebből a forgalomból a Richter 7 milliárd forint feletti részesedésre lehet jogosult, ez a tétel a társaság bruttó profitjához járulhat hozzá.
A KBC a múlt heti elemzésében jelezte, hogy ha a forgalom és a nettó profit alacsonyabb lesz a tavalyi harmadik negyedévinél, arra a romániai nagykereskedelmi tevékenység ideiglenes felfüggesztése (csak a negyedév végén kapták vissza a működési engedélyt), illetve az Esmya készítmény kieső forgalma jórészt magyarázatot adna. E két rendkívüli tétel kiszűrésével viszont alapvetően szép teljesítményt nyújthatott a Richter a KBC várakozásai szerint.
A Vraylar-értékesítés vártnál jobb alakulása mellett a lendületben lévő kínai szegmens is jól teljesíthetett, míg a Richter nyugat-európai piacának teljesítményét az Esmya visszaesése ronthatta le – írták az elemzésben.
Az idei első fél évben árbevételének 91 százalékát külföldi devizában realizáló Richter szempontjából újra meghatározó volt, hogyan mozgott a forint az euróhoz, a rubelhez és a dollárhoz képest. A forint gyengülése pozitív hatású, ezzel a devizabevételek év/év alapon felértékelődtek a hazai pénznemben számolva. A mérlegtételeknek a másodikról a harmadik negyedévre történő átértékelése viszont negatív eredményt hozhatott a pénzügyi soron, mert a június végén még gyengébb forint a szeptember végi fordulónapra némileg erősödött.
A teljes cikk a Világgazdaság keddi számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.