Fatális félreértés miatt lett Mikulás-rali az év végi részvénypiaci felhúzásból. A tengerentúli parketthagyomány ugyanis arra a megfigyelésre épült, hogy a decemberi vásárlók már az év eleji frisspénz-beáramlásra számítanak, mondván, az intézményi befektetők portfólióépítéssel kezdik az új esztendőt. Az új év, új stratégia, új portfólió lendülete várakozásokat szül, s a tőzsde természetéből adódik, hogy ha a befektetők nagyon várnak valamit, akkor azt meg is valósítják. Idővel ez az év végi hajrá felöltötte az odaát karácsonykor érkező Télapó jelmezét, amit az óceán innenső oldalán Mikulásként azonosítottak, mivel a kontinentális Télapó a Miklós-naphoz kötődik. Újabban az is előfordult, hogy már november végén kitört az év végi őrület, amit megszokásból szintén Mikulás-ralinak hívnak. De arra is láthattunk példát, hogy a rali Oktoberfestként dübörgött.
Amit mi Mikulás-ralinak hívunk, az az amerikai piacon hivatalosan december utolsó öt és január első két kereskedési napja – magyarázta Holecz Noémi, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője.
A szakértő szerint kétségtelenül van alapja a legendának, hiszen amikor a Seeking Alpha elemzői tavaly összegyűjtötték 45 év statisztikáját, akkor azt találták, hogy 1972 és 2017 között 34 évben pozitív hozamai voltak ennek a hét kereskedési napnak a tengerentúlon. Nagy csodát mégsem várhatunk, mert az átlagos kumulált hozam mindössze 1,4 százalék volt. A rali egyik oka az lehet, hogy a nagy befektetők már a karácsonyi ünnepek előtt pozicionálják magukat, s mivel a két ünnep között nem kereskednek annyit, kevesebb a short ügylet a piacon. A parkett irányítását átvevő kisbefektetők azonban, az ünnepi hangulaton túlmenően, adózási okokból is hajlamosak befektetni a karácsonyi bónuszokat.
Idén könnyen elmaradhat a rali – mondta Holecz Noémi –, mert több kockázati tényező is ellene szól. Talán a legfontosabb az amerikai–kínai kereskedelmi háború. De arról sem szabad elfeledkezni, hogy december 3-án tárgyal az olasz parlament a költségvetésről, december 11-én pedig a Brexitről szavaznak a honatyák Londonban, és az orosz–ukrán helyzet is hozhat negatív fordulatot. Mégis, ha a hét végi G20-találkozón közeledne Washington és Peking álláspontja, akkor lenne esély a Mikulás-ralira.
Esélyes, hogy lesz idén Mikulás-rali, hiszen a tengerentúli részvények árazása átlag alatti, nyoma sincs buboréknak, s az amerikai vállalati eredmények is jók
– vélekedett Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője. A szakértő szerint az elmúlt időszak nyomott hangulata után benne van a piacban az emelkedés lehetősége, főleg, hogy a múltbéli mélypontokat már korábban tesztelték. Ennek legfeljebb a hét végi amerikai–kínai tárgyalások esetleges negatív fordulata tehet keresztbe. Ha közelednek az álláspontok, Miró szerint startolhat a rali.
Minden legendája ellenére sem a legjobb befektetés a Mikulás-rali
– vélekedett Grébel Szabolcs, a KBC Equitas junior elemezője, emlékeztetve, hogy az elmúlt években a decemberinél gyakran jóval erősebb felhúzást hozott a részvénypiacokon október és november. De még a nyári szabadságolás előtti kitárazással, vagyis a jó öreg „Sell in May and go away” stratégiával is jobban lehetett keresni a mögöttünk hagyott évtizedben. Bár az S&P 500 október óta 7-8 százalékot esett, s a hét végi G20-találkozó hozhat kedvező hangulatot, mégis a rali ellen szól, hogy a piac a korábbinál lassabb növekedési pályát áraz, vagyis a várakozások árnyékot vetnek a Mikulásra.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.