A főtulajdonos Bausparkasse Schwabisch Hall AG (BSH) továbbra is hosszú távon érdekelt a Fundamenta-Lakáskassza Zrt. eredményes működésében – közölte az utóbbi társaság a Világgazdaság érdeklődésére. A szakosított hitelintézetként működő Fundamenta többségi tulajdonosa a BSH, amely Németország (mérlegfőösszeg alapján) második legnagyobb pénzintézete, a DZ Bank csaknem százszázalékos ellenőrzése alá tartozik.
A BSH a Fundamenta tájékoztatása szerint elismerését fejezte ki az október végén megjelent új lakáspénztári termék rendkívül gyors piaci bevezetéséért – amelynek értékesítése a cég megítélése szerint jó ütemű –, és a további termékek kifejlesztéséhez is megad minden segítséget.
Arra a kérdésre, hogy a lakástakarék modellje állami mankó nélkül életképes-e, kijelentették: ahogyan az állami támogatás nélküli lakás-takarékpénztári termékek számos európai országban évtizedek óta fontos eszközei a lakáscélok megvalósításának, úgy Magyarországon is azok maradnak.
A Fundamentánál majd 2028-ban fut ki az állami támogatássál rendelkező szerződéstípus, mert a leghosszabb ilyen konstrukció tízéves. Mindenesetre állami támogatási részt tartalmazó szerződést október 16-án lehetett utoljára kötni, az Országgyűlés aznap szavazta meg a 30 százalékos dotáció megszüntetését. A döntés akkora rohamot váltott ki a Fundamentánál, hogy még mindig tart az október 15-én és 16-án tömegesen beérkezett szerződések feldolgozása. Mint közölték,
az már nyilvánvaló, hogy tavaly és 2018 eddigi részében is egyértelműen fejlődött a szerződéses állományuk.
A Fundamenta jelezte, hogy a jövőben minden olyan állami kezdeményezésben szívesen részt vesz, amely a lakhatási minőség javítására törekszik. A társaságnál alkalmazkodnak az éppen aktuális körülményekhez, és bíznak abban, hogy a kormány a lakástámogatási rendszer átalakításának további lépéseit a lakás-takarékpénztári piac szereplőivel egyeztetve teszi meg.
A Fundamenta kizárólag lakáscélú betétek gyűjtésére és lakáscélú hitelek kihelyezésére szakosodott. Leányvállalatán keresztül Magyarország legnagyobb pénzügyi közvetítő hálózatát működteti, egyéb banki és biztosítási termékeket is értékesít. A betét- és hitelszerződések állománya tavaly év végére elérte a 781 ezer darabot, az ügyfelekkel szembeni kötelezettsége pedig 432 milliárd forint volt.
A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.