Az augusztus elsején életbe lépett korlátozások miatt kieső forgalmat a kisbefektetők körében népszerű CFD- (contract for difference – megállapodás a különbözetre) ügyleteket lebonyolító brókercégek hétvégi kereskedési lehetőségekkel pótolják. Az Európai Értékpapír-piaci Hatóság (ESMA) a korábban akár kétszázszoros tőkeáttéteket a részvények esetében 5-re, a nagyobb devizapárok körében 30-ra csökkentette a nyáron, vagyis 1 cent árelmozdulással a korábbi 1-2 dollár helyett már csak 5 vagy 30 centet lehet nyerni vagy veszíteni.
Egészen új elem ugyanakkor novembertől a hétvégi kereskedés, amely az összes kriptovaluta-CFD-t érinti az amerikai dollárral szemben. Így például a bitcoin-dollár és az ethereum-dollár párt is.
Nyilvánvalóan unikálisak ezek a lehetőségek, hiszen a tőzsdék alapesetben a hétvégén zárva tartanak, s ilyenkor jobbára csak a kaszinókba mehetnek a játékfüggők – mondta a Világgazdaságnak Varga Zoltán, az Equilor szenior elemzője. Hozzátette:
nem árt azért az óvatosság a CFD-platformokon, hiszen a mögöttes termék, vagyis a kriptovaluták piaca még annyira sem szabályozott, mint a devizapiac.
Nem tudjuk, hogy mekkora a likviditás, nem látunk forgalmi adatokat. Ráadásul az árjegyzési kockázaton és a működési kockázaton túl számolni kell a mögöttes termék kockázatával is.
A hagyományos devizapiacok is elérhetők már vasárnap délutántól – folytatta. Igaz, ilyenkor, amikor még zárva van a bankközi piac, kicsi a likviditás, a brókercégek jellemzően házon belül könyvelik az ügyleteket. Az euró-dollár viszonylatban nem ritkák a 20, 30, sőt, 50 bázispontos, míg mondjuk az euró-forint párban a többforintos spreadek
(a vételi és az eladási ár közti különbözetek), amiket le kell küzdenie az árfolyamnak, hogy az ügyfélnek nyereséget hozzon a pozíció.
Rekordmélységbe esett a bitcoin árfolyama, jóllehet a Morgan Stanley és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) első embere is pozitív véleményt fogalmazott meg a kriptopiac jövőjéről.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.