BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hétéves csúcson a vállalati hitelek állománya

Meghaladta a 7526 milliárd forintot a nem pénzügyi vállalati szektor hiteleinek állománya no­vember végén.

Meghaladta a 7526 milliárd forintot a nem pénzügyi vállalati szektor hiteleinek állománya no­vember végén, ami amellett, hogy 16,4 százalékkal magasabb az egy évvel korábbi mennyiségnél, mintegy hétéves csúcs is – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adataiból. A jegybank által kimutatott novemberi állományon belül 42,9 százalékot tett ki a devizában nyújtott hitelek aránya: ez enyhe csökkenés az egy évvel korábbi állapothoz képest, akkor az állomány 43,8 százalékát tartották nyilván valamilyen idegen fizetőeszközben – túlnyomórészt euróban.

Ami pedig a vállalati hitelek lejárat szerinti megoszlását illeti, 2018 novemberében a cégeknél lévő állomány 72 százaléka volt éven túli lejáratú: ez enyhe mérséklődés az egy évvel korábbihoz képest, amikor 72,9 százalékos arányt regisztrált az MNB.

Fotó: VG / Kallus György

A hosszú lejáratú hitelek súlyának mérséklődése leginkább a folyószámlakölcsönök gyors állománybővülésével magyarázható: ezek aránya éves összehasonlításban 18,4-ről 19,5 százalékra emelkedett a portfólión belül. Az öt éven túli lejáratú hitelek részesedése viszont érezhetően csökkent 2017 novemberéhez viszonyítva: akkor még 46,1 százalékos arányt mutattak a jegybank számai, két hónappal ezelőtt viszont már csak 43,9 százalékost.

Az MNB statisztikái szerint 2018 első tizenegy hónapjában 2741,5 milliárd forint értékű új forint- és euróhitel-szerződést kötöttek – szezonálisan igazított adatok szerint, a folyószámlahiteleket nem számítva – a nem pénzügyi tevékenységet folytató vállalatok, ami 2,3 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A kihelyezések további növekedése egyértelműen a forinthiteleknek volt köszönhető: ezekből összesen 2091 milliárdnyit vettek fel a cégek az első tizenegy hónapban, 10,2 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Figyelemre méltó, hogy a forinthiteleken belül a legfeljebb egymillió euró összegűeknél rendkívül erős – 18,8 százalékos – volt az éves növekedés, ami bő 515 milliárd forintnyi új szerződést jelentett.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.