A kormányzati leállás hátráltatja a 2019-es tőzsdei bevezetéseket – erről közölt összefoglalót a CNBC. Mivel a Securities and Exchange Commissions, a SEC is állami finanszírozásból működik, a hivatal december vége óta zárva tart, és nem fogadja az új bevezetéseket. Pedig ebben az évben több ígéretes vállalat is szeretne a tőzsdére menni az Egyesült Államokban, így például az Airbnb vagy az Uber. Most úgy látszik, hogy az első negyedévre tervezett tőzsdei debüt egy vállalat számára csak akkor megvalósítható, ha már megkezdték a jelentkezési folyamatot a múlt évben, mert ellenkező esetben a tőzsdére igyekvőknek várniuk kell, amíg a kormányzati munka ismét elindul.
A valódi késést nem a már prosperáló, erős likviditású vállalatok számára jelenti a shutdown, hanem azok a kezdeti fázisban járó startupok járnak rosszul, amelyek nem olyan vonzók a tőkebefektetők számára, és kevesebb eséllyel jutnak finanszírozáshoz olyan nagybefektetőktől, mint pl. a Softbank. Ebben az esetben a friss vállalkozóknak másik utat kell választaniuk: vagy a másodpiacon szereznek pénzt új projektjeikhez, vagy ha erre nem képesek, akkor a működésüket kell átgondolniuk, különben a terveiket nem tudják megvalósítani.
A SEC nem az egyetlen kormányhivatal, amely az IPO-folyamat során eljár. Más kulcsfontosságú engedélyezési és jogi osztályok is zárva tartanak már több mint három hete, amióta a történelem leghosszabb állami leállása megkezdődött az Egyesült Államokban. A SEC munkatársai a befektetők jogi és integritásvédelmével kapcsolatos sürgős feladatokat most is ellátják, de a rendes működést bizonytalan időre felfüggesztették. Ha újra kinyitnak, akták halma gyűlik majd az asztalokon és a számítógépekben, komoly késéseket okozva hetekig – nyilatkozta a CNBC-nek Cameron Stanfill, a PitchBook elemzője.
A Szilícium-völgy néhány legértékesebb magánvállalata 2019-ben tervezi, hogy nyilvános tőkebevonással tőzsdére indul: így a Lyft és az Uber december első hetében már bejelentést tettek a szándékról. A Slack IPO-ján a hírek szerint a Goldman Sachs dolgozik. Az Airbnb és a Pinterest is unikornisként, azaz egymilliárd dollár feletti kibocsátással érkezhet. Több kínai cég is próbálkozna az amerikai piaccal 2019-ben, követve a Tencent bevezetését. A CBInsight szerint kettős bevezetésre (ázsiai és egyesült államokbeli) készülhet a ByteDance és a DiDi Chuxing, feltéve, hogy javul a kínai–amerikai viszony. A két vállalat számára szerencsésebb lenne az amerikai bevezetés a nagyobb érdeklődés és a kicsit lazább szabályozás miatt.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.