BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mozgolódik a régióban a Deutsche Telekom

Kitartanak a Telekom Romania kivásárlásával kapcsolatos spekulációk a román piacon annak ellenére is, hogy az anyavállalat, a görög Hellenic Telecommunications Organisation (OTE) cáfolta azokat a lapértesüléseket, amelyek szerint előrehaladott tárgyalásokat folytatnának egy bolgár üzletemberrel, Szpasz Ruszevvel.

Az OTE nem tárgyal egy harmadik féllel a romániai érdekeltség értékesítéséről, a társaság prioritása továbbra is az értékteremtés a részvényesei számára – nyilatkozta a SeeNews hírportálnak a görög társaság szóvivője. A román gazdasági lap, a Ziarul Financiar azt írta: a piacon tényként kezelik, hogy a Deutsche Telekom (DT), a tőzsdén is jegyzett OTE többségi, 45 százalékos tulajdonosa a kiszállását tervezi a román piacról.

A pletykák hátterében az áll, hogy az OTE január 16-án bejelentette: eladja a Telekom Albániában meglévő teljes részvénycsomagját 50 millió euróért a bulgáriai bejegyzésű Albania Telecom Invest társaságnak, amelynek többségi tulajdonosa Szpasz Ruszev.

A politikai elittel szoros kapcsolatot ápoló Ruszev a Levszki Szófia labdarúgócsapatának tulajdonosa, emellett többségi részesedése van Bulgária legnagyobb távközlési vállalatában, az évente 450 millió eurós forgalmat lebonyolító Vivacom társaságban is, amelyben kisebbségi részvényes egy bolgár-albán üzletember, Elvin Guri és az orosz VTB Bank. Ruszev az albán üzletág átvételekor azt nyilatkozta a bolgár Capital című lapnak, hogy az akvizíció csak az első lépése a tervezett balkáni expanziójának, és hogy aktív tárgyalásokat folytat a DT-vel a romániai érdekeltség megvásárlásáról.

Fotó: AFP/Oliver Berg/dpa

Ruszev az éves szinten csaknem egymilliárd eurós forgalmat és 160 milliós üzemi eredményt elérő Telekom Romania átvételét egy partnerrel közösen tervezi, a következő célpont pedig a DT macedón leánya lesz, amely a Magyar Telekomhoz tartozik.

Mindez újabb lökést adhat annak a Magyarországon is terjedő pletykának, amely szerint a DT lassan értékesíteni akarja régiós leányait, köztük például a Magyar Telekomot is.

A hazai börzén már évekkel ezelőtt is rendre felmerült, hogy a DT kivásárolná a magyar börzéről leányát. Legutóbb pedig olyan hírek terjedtek el a piacon, hogy a németek már ajánlatot is kaptak a magyar érdekeltségre.

A Telekom Romaniában – amely a Romtelecomból és a mobilszolgáltató Cosmotéból jött létre – a román állam 46 százalékos részesedéssel rendelkezik, a fennmaradó részvények az OTE tulajdonában vannak. Az athéni börzén jegyzett OTE 45 százalékát és a menedzsmentjogokat a Deutsche Telekom birtokolja, 5 százalékos befolyással rendelkezik még a társaságban a görög állam is a január 7-i állapotok szerint. A Telekom Romania a legfrissebb, 2017-re vonatkozó eredménybeszámolója szerint 1,39 milliárd lejes (nagyjából 300 millió euró) veszteséget termelt, 34 százalékkal többet, mint egy évvel korábban.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.