Januártól már nem tagja a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) a CIG Pannónia, a Világgazdaság erre vonatkozó értesülését a biztosító is megerősítette. Közlése szerint a CIG Pannónia szigorú költséggazdálkodással működik, és többek között ennek is köszönhetően pénzügyileg stabil, nyereséges szereplője a magyar biztosítási piacnak. A Mabisz-tagságról folyamatosan végeztek költség-haszon elemzést, így megvizsgálták a tagsággal járó költségek és az azért kapott szolgáltatások viszonyát. A kapott eredmény alapján gazdasági döntést hoztak, és megszüntették a tagságukat.
Az indoklás annak fényében meglepő, hogy egy érdekvédelmi szervezet tagságának haszna aligha értékelhető pusztán gazdasági számítások alapján.
A Mabisz tavaly hatékonyan vett részt a biztosítási szakmára vonatkozó szabályozói környezet megalkotásában, vagyis az elismertségéhez nem férhet kétség. A szövetség által kezdeményezett teljes költségmutató (TKM) önszabályozás volt az alapja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által – a szövetséggel közösen – kidolgozott nyugdíjbiztosítási TKM-ajánlásnak, illetve az etikus életbiztosítási koncepciónak. (Ez utóbbi megszületését a CIG maga is közleményben üdvözölte.) A Mabisz, a Pénzügymisztérium és a jegybank aktív együttműködésének köszönhetően különösebb problémák nélkül sikerült a biztosítási piacot szabályozó európai jogszabályok átültetése is. A szervezet jelenleg tárgyal a fogyasztóbarát lakáshitel részleteiről az MNB-vel. Jogszabályok alapján a szövetség elkülönült szervezete kezeli a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítással nem rendelkező autók által okozott károkat rendező kártalanítási számlát, a fizetésképtelenné váló biztosítók után a pórul jártak kifizetését biztosító kártalanítási alapot, működteti a nemzetközi kárrendezést végző információs központot és a magyar zöldkártyairodát, és vezeti a bónusz-malusz fokozatokat nyilvántartó központi kártörténeti nyilvántartást.
A CIG eddig is a piacon példátlan módon tartotta fenn Mabisz-tagságát: noha a szövetség ismeri a csoportos tagság fogalmát, a szervezetnek nem a CIG Pannónia csoport, csak a vagyonbiztosító leányvállalata, a CIG Emabit volt a tagja – az a társaság, amelynek díjbevétele töredéke az életbiztosítóénak –, márpedig a Mabisz tagsági díját a társaságok korrigált díjbevétele alapján fizetik a tagbiztosítók.
A mostani lépés közvetlen kiváltó oka az lehetett, hogy miközben a CIG tavaly beolvasztotta az MKB biztosítókat (amelyek szintén tagjai voltak a Mabisznak), a szövetség új alapszabályt fogadott el, amely szerint a tagsági díjat a csoportszintű korrigált díj alapján vetik ki.
Ennek vélhetően pont az volt az oka, hogy sokan rossz szemmel nézték, hogy a CIG potom összegért minden szövetségi információhoz hozzáfér. Fontos látni, hogy a potyautas megoldással korábban évi 7-8 milliót spórolt a CIG, a fúzió utáni teljes kilépés pedig 12-15 millió forintos megtakarítás, ami a tavalyi 2,1 milliárdos adózott nyereséghez képest elenyészőnek látszik.
Információink szerint a CIG eddig egyszer sem emelt szót a szövetség gazdálkodásával kapcsolatban – sőt a díjmódosításról szóló közgyűlésen sem képviseltette magát –, miközben több biztosító fogalmazott meg kritikát például a szövetség új székházba költözése kapcsán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.