Eltérőek a tőkepiaci jelenléttel kapcsolatos tapasztalatok – ez derült ki a Világgazdaság tőzsdekonferenciáján egy panelbeszélgetésen, ahol az AutoWallis, az Alteo és a Megakrán képviselői osztották meg a tapasztalataikat.
A kkv szektor szereplői számára a tőkepiac egyelőre még ismeretlen terület
– vallja Vitkovics Péter, a Megakrán felügyelőbizottságának elnöke. Hozzátette, a kkv-k szemszögéből eddig sem a szabályozás volt az akadálya a megjelenésnek a tőkepiacon (arra a Budapesti Értéktőzsde megfelelő lehetőséget kínál), inkább a kis-és középvállalatokra jellemző „bezárkózós” magatartással indokolható a távolmaradás és az óvatosság. A tőkebevonás óta eltelt idő alatt a Megakrán előtt több kapu is megnyílt az üzleti életben, a tőzsdetagságnak (Xtend piacon történt meg a részvényeik bevezetése) köszönhetően. Az út azonban rögös volt – véli Vitkovics – nem is önmagában a tőzsdei feltételek teljesítése értelmében, hanem a megfelelő vállalati struktúra (szervezettség és transzparencia) kiépítését tekintve. Hozzáfűzte,
ami egy nagyvállalatnak természetes, az egy kkv-nak komoly felkészülést igényel.
A BÉT-en jegyzett cégek egyik legaktívabbjának tekinthető az Alteo. Kovács Domonkos a társaság M&A és Tőkepiacok vezérigazgató-helyettesének elmondása szerint először kötvénykibocsátással mérettették meg magukat a tőkepiacon. Ezen stratégiájuk be is vált, elnyerték a befektetők bizalmát, ezzel kvázi megágyaztak a 2016-os nyilvános részvénykibocsátásnak. A cég továbbra is növekedési fázisban van, most a lejáró hitelpapírjaik megújítására készülnek. Utóbbival kapcsolatban nem az intézményi befektetőkre fókuszálnak, a lakossági befektetők hozamigénye jelenleg ugyanis magasabb. Az Alteo története során mintegy 7 milliárd forint tőkét vont be a tőzsdén keresztül, de emellett nem becsülik le a jelenlét pozitív hatását a PR és a marketing szemszögéből sem. Kovács Domonkos felidézte, aligha üzletelhettek volna az energetikai piac egyik globális szereplőjével, (vagy csak rosszabb kondíciók mellett) a tőzsdének köszönhetően elért ismertségük nélkül.
Újszerű módon lépett tőzsdére az AutoWallis. Székely Gábor a cég befektetési igazgatója ahhoz hasonlította az általuk végrehajtott fordított akvizíciót, mint amikor egy nagyobb vállalat belebújik egy kisebb (ezúttal az Altera) bőrébe. Az AutoWallis az organikus növekedés mellett akvizíciók segítségével tervezi elérni stratégiai céljait és a térség vezető szolgáltatója szeretne lenni.
Középtávú célként a Megakrán az előrelépést fogalmazta meg az Xtend piacról, majd a Standard kategória lehet a következő. Vitkovics addig abban bízik, hogy az Xtend piacokon is megjelenik az a spekulációs célú érdeklődés, ahol a kockázatkedvelő befektetők nagy növekedési potenciállal rendelkező cégek részvényei közül válogathatnak. Mindhárom kibocsátó képviselői napi rendszerességgel kísérik figyelemmel a részvényeik árfolyamának alakulását. Az AutoWallis részéről azt emelték ki, hogy – a BUX kosár megcélzása mellett – abban bíznak, hogy a piac fundamentális alapon és a jövőt is árazva értékeli majd papírjaikat. Mindhárom meghívott egyetértett abban, hogy jelenleg is pezsgés látható a kispapírok piacán, ugyanakkor gyakori, hogy pletykák mozgatják az árfolyamokat.
A három cég közül jelenleg az Alteo kapcsán jelennek meg részvényelemzések, amelyek elkészültét a BÉT finanszírozza. A cégnél úgy látják, a róluk szóló elemzés megjelenésekor ugrásszerűen megnő a részvényük forgalma.
A tőzsde jövőbeni érkezői számára a kerekasztal résztvevői azt fogalmazták meg egyfajta javaslatként, hogy az elengedhetetlen PR munkát már jóval a bevezetés előtt kezdjék meg. Egyetértettek abban, hogy a tőzsdei jelenlét többek közt arra is alkalmas, hogy a cégeket kiemelje a szektortársai közül.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.