A tízéves magyar államkötvény másodpiaci hozamának csökkenése az elmúlt egy hónapban elsősorban nemzetközi tényezőkkel magyarázható – mondta a Világgazdaság kérdésére Forián-Szabó Gergely, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
A magyar hozamokat leginkább az húzta lefelé, hogy az utóbbi hetekben-hónapokban a fejlett gazdasági térségekben általánosan enyhültek a növekedési és inflációs várakozások.
A magyar hosszú hozam március vége óta kisebb mértékben csökkent, mint a hosszú lejáratú német, jelenleg mintegy 300 bázispont a különbség, ami jelentős puffer a magyar kötvények számára” – fűzte hozzá Forián-Szabó Gergely. A viszonylag tág kamatkülönbség egyik oka, hogy miközben Európa nyugati felén a túlzottan alacsony növekedés és az infláció a probléma, idehaza inkább a gazdaság túlfűtöttsége a jellemző, a „komfortosnál” erősebb inflációs nyomással.
„A fejlett piacokon látott hozamcsökkenés mértéke kissé már túlzás, a kötvénypiaci fejlemények (például a történelmi mélypontra eső, negatív tartományban lévő német hozamszint) arra utalnak, hogy a piac a globális gazdasági növekedési ciklus közelgő végét árazza, határozott lassulásra számítanak a kötvénybefektetők” – mondta az Amundi szakértője.
„A folytatás erősen függ a következő hónapok inflációs folyamataitól. Itt kettős hatás érvényesül: miközben a belföldi inflációs nyomásban egyelőre semmi jele az enyhülésnek, a nemzetközi frontról a nyersanyagárak esése és a dollár gyengülése valamelyest mérsékelheti az inflációs rátát” – véli Forián-Szabó Gergely.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.