Az amerikai részvénypiac zuhanórepülésbe kezdett: a vezető amerikai részvényindexek 1-2 százalékos mínusznál jártak délután, és péntek estére sem lett jobb a helyzet. A tengerentúli tőzsde felbolydulásához több esemény együttes hatása vezetett.
Péntek estére sem lett jobb a helyzet: jelentős mínuszban álltak a New York-i tőzsde irányadó indexei. Közép-európai idő szerint este nyolc óra körül
A befektetők kockázatvállalási hajlandóságát erőteljesen visszavetette, hogy ismét felerősödtek az amerikai-kínai kereskedelmi viszály eszkalálódása miatti piaci félelmek.
A kínai kormány bejelentette, hogy mintegy 75 milliárd dollár értékű amerikai importárura vet ki 5-10 százalékos pótvámot a kínai árukra kirótt legutóbbi amerikai büntetővámokra válaszul, és ismét hatályba lépteti az amerikai gépjárművekre vonatkozó 25 százalékos, illetve a járműalkatrészekre vonatkozó 5 százalékos pótvámot.
Erre Donald Trump egy sor Twitter-üzenetben azt ígérte, hogy még péntek este válaszol a kínai döntésre. Az amerikai vállalatokat felszólította, hogy azonnal kezdjék el keresni Kína alternatíváját, ideértve a termelés hazahozatalát.
Az is rontotta a piaci hangulatot, hogy Jerome Powell, az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve elnöke a fejlett országok jegybankárainak a wyomingi Jackson Hole üdülőhelyen rendezett évi rendes monetáris konferenciáján tartott beszédében nem tett olyan utalásokat, amelyekből következtetni lehetne a következő kamatcsökkentés időpontjára és mértékére. Powell beszédének elhangzása után Trump elnök a Twitteren élesen támadta a Fedet és elnökét.
A hét utolsó kereskedési napján a technológiai ágazat, valamint az energiaszektor és az iparvállalatok részvényei szerepeltek a leggyengébben, minden ágazati mutató jelentős veszteséget jelzett.
A 30 vezető amerikai iparvállalat DJIA-mutatóját és a Nasdaq Composite indexet lefelé húzta egyebek mellett az Apple részvényének 4,2 százalékos árfolyamesése.
A globális kereskedelem szempontjából legjelentősebb két kőolajfajta ára a borúlátó piaci hangulatban jelentősen esett. Közép-európai idő szerint este nyolc óra körül
Az arany unciánkénti ára 1,91 százalékkal, 28,85 dollárral, 1537,35 dollárra emelkedett.
A nemzetközi bankközi devizapiacon egy euróért 1,1138 dollárt adtak a délután fél négykor jegyzett 1,1068 dollár után.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.