Nagyjából az évtized derekáig a forint és a régiós devizák szorosan együtt mozogtak az úgynevezett high-yielder országok fizetőeszközeivel, különösen a török lírával. A líra volt a 2010-es évek elején a fejlődő és feltörekvő piacok egyik benchmark devizája, az eszköz mozgása mutatta az irányt a befektetőknek. A líra a hasonló makrogazdasági fundamentumok miatt válhatott iránytűvé a kelet-közép-európai régió piacain. Törökországban a kamatszint akkoriban hasonló volt, mint a régióban, és hasonló pályán mozgott az infláció is. Hasonlók voltak a belső piaci folyamatok is:
a devizahitelek magas aránya, a bővülő belső fogyasztás, a magas munkanélküliség.
Az évtized közepére azonban a török gazdaság elszakadt a régiónktól, és a líra is elvesztette benchmark deviza szerepét. Recep Tayyip Erdogan nyomására folyamatos volt a kamatvágások sora, a gazdaságot pedig főleg dollár- és euróhitelekből túlfűtötték. Az állami tulajdonú bankok öntötték a hiteleket a gazdaságba: a magánszektor adóssága az évek alatt a GDP 170 százalékáig kúszott fel. A fogyasztás növekedett, de a termelékenység stagnált: tartósan mínuszba fordultak a külső egyensúlyi mutatók és a költségvetés is, állandósult az ikerdeficites állapot. Mindez súlyos devizaválsághoz vezetett, amelyből Törökország azóta sem evickélt ki:
az ország recesszióban van, a deviza rendkívül sérülékeny, az országot pedig a nagy hitelminősítők mind leminősítették a bóvli kategóriába.
Eközben hazánk gyakorlatilag az ellentétes utat járta be: a válság után a külső egyensúlyi mutatók pluszosak lettek, az eladósodottságunk szintje csökkent és a szerkezete is javult. A forint ugyan historikus szinteket nézve gyenge, de ennek hátterében inkább a jegybanki szándék áll, nem a piaci bizalmatlanság, mint Törökország esetében.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.