A Magyar Nemzeti Bank júniusi adatai szerint a központi kormányzat által kibocsátott értékpapírok állománya 166 milliárd forinttal nőtt – derült ki a szokásos havi adatközlésből.
A teljes állományhoz (29 554 milliárd forint) képest aprónak látszó változás mögött szignifikáns átalakulási folyamat áll. Egyrészt a külföldiek és intézményi befektetők számára is elérhető állampapírok piacán öt új kibocsátás is volt a hosszú lejáratú kötvények között, ez 1000 milliárd feletti tételt jelentett. Az aukciókon 259 milliárd forint névértékű rábocsátás történt, a visszavásárlások névértéken 134 milliárd forintot tettek ki. Másrészt túlzás nélkül mondható, hogy tarolt az új lakossági állampapír, a Magyar Állampapír Plusz, hiszen a nem aukció keretében értékesített (lakossági) kötvények értékesítésének és visszaváltásának egyenlege 866 milliárd forintos állománynövekedést eredményezett, miközben a plusz kötvény értékesítése 883 milliárd forintot tett ki.
Ez úgy lehetséges, hogy a plusz állampapírba a rövid lejáratú lakossági instrumentumokból is érkezett tőke, mivel ezek állománya 251 milliárd forinttal csökkent. Mivel hosszú lejáratú állampapírokba 941,4 milliárd forintot fektetett a lakosság, átlátható, hogy a plusz kötvény és kisebb részben a Prémium Magyar Állampapír kiszorította a rosszabb feltételeket kínáló, korábban kibocsátott állampapírokat is, hiszen az egyéb lakossági állampapírok forgalmazása júniusban megszűnt.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.