A nagy jegybankok újrainduló monetáris lazítási ciklusa, különösen az Európai Központi Bank lépései kényszerhelyzetbe hozhatják a svájci monetáris politikát. Legfőképpen a svájci frank erősödését figyelik aggodalommal az ottani monetáris döntéshozók, akik már most is túlértékeltnek tartják a fizetőeszközt, amely az utóbbi időkben az erőteljesen lassuló európai gazdaság és a fokozódó geopolitikai kockázatok miatt további erősödést mutatott.
A svájci frank korábban és most is klasszikusan menekülődevizának számít a pénzpiacokon, de vajon csak ez okozza a frank felértékelődését?
Valóban túlértékelt-e a frank, veszélyeztetve a svájci gazdaság prosperitását? Meg lehet-e állítani a frank trendszerű erősödését?
Először is figyelembe kell venni, hogy Svájc folyó fizetési mérlege és külkereskedelmi többlete az elmúlt 13 évben átlagosan a GDP 10 százaléka körül mozgott, ami óhatatlanul is felértékelődési nyomást gyakorol a svájci devizára. Svájc folyó fizetési mérlege valójában – néhány negyedév kivételével – már a múlt század hetvenes évei óta folyamatosan többletet mutat. Ezt lehet ellensúlyozni tőkekiáramlással, de válságok, bizonytalanságok esetén éppen Svájcba menekül a tőke, amit korábban a banktitok, az adóparadicsom-jelleg, az adókerülés vagy a nem legális, bűncselekményekből származó jövedelmek elrejtése is táplált.
A svájci gazdasági szereplők is helyezhetnek ki tőkét, ahogy ezt teszi is a vállalati szektor és a bankrendszer, csakhogy ezeknek a befektetéseknek az osztaléka, kamatai, hozamai a svájci jövedelmi egyenleg többletéhez járulnak hozzá, ami szintén támogatja a folyó fizetési mérleg többletét, ahogy ezt látni fogjuk a devizatartalék ugrásszerű növekedésével kapcsolatban is.
Végül azt is érdemes kiemelni, hogy a svájci frank brutális mértékű, az euróval szembeni mintegy 30 százalékos felértékelődése sem hatott negatívan a külkereskedelmi mérlegekre, amelyek gyakorlatilag stabilan őrizték előnyüket.
Ez is azt tükrözi, hogy Svájc a világ egyik legversenyképesebb országa, amit még a devizájának masszív felértékelődése sem tud eltüntetni.
A kifejezetten erős gazdasági mutatók alapján még a feltételezett túlértékeltség miatti aggodalom sem teljesen indokolt. Felvetődhet az a kérdés is, hogy miért nem fogyasztanak a svájciak többet, de ha – legalábbis a rezidenseknek – mindenük megvan, miért kellene többet fogyasztaniuk?
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatják
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.