A lakásárak növekedése alacsonyabb ütemre kapcsolhat, s ebben érdemi szerepe lehet a Magyar Állampapír Plusz (MÁP Plusz) bevezetésének és felfutásának – mondta Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank elemzője.
A drágulás lassulása megelőzheti, hogy a gazdasági növekedés esetleges érdemi lassulása esetén az ingatlanpiaci árak csökkenjenek, ezáltal az is elkerülhető, hogy eladási hullám alakuljon ki a lakáspiacon. Pálffy Gergely összefoglalása szerint a MÁP Plusz jó eszköz arra, hogy elcsatornázza a pénzt az ingatlanoktól, és ezzel hűtse a lakáspiacot, anélkül, hogy más, reálgazdasági tényezők sérülnének.
A lakáspiac hűtése egyben szociális szempontból is kedvező lehet, elsősorban a felsőoktatásban tanulók és a nem hitelképes fiatalok lakhatását támogatja. A szakértő szerint a befektetőknek azért is kedvezőbb lehet a szuperállampapír, mert míg a lakáspiacon 6 százalékos átlaghozamot realizálhatnak – az ingatlanpiacra jellemző kockázatok mellett –, addig a MÁP Plusz kockázatmentesen 4,94 százalékos kamatot kínál.
A magyar gazdaság lassulásának oka nem a világgazdasági kilátások romlásában keresendő, hanem a belföldet fűtő tényezők mérséklődésében – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője. Az uniós források mérséklődnek, és a halasztott fogyasztás is lecsenghet a következő években. A feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index egyelőre nem csökkent 50 pont alá, vagyis még mindig konjunktúrát jelez. Ezzel szemben Nyugat-Európában, de még Lengyelországban is a kritikus, dekonjunktúrát jelző szint alá estek a mutatók. Török Zoltán arra is felhívta a figyelmet, hogy az építőipar már lassul, és ebben a rendkívül magas bázis is szerepet játszik. A munkanélküliség csökken, jelenleg elsősorban a munkaerőhiány határozza meg a helyzetet.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.