A MOL-csoport és a Chevron Global Ventures, Ltd és a Chevron BTC Pipeline, Ltd ma szerződést írt alá azerbajdzsáni nem operált kutatási-termelési eszközök és csővezeték megvásárlásával kapcsolatban, közölte a társaság a BÉT honlapján. A megállapodás értelmében a MOL tulajdonába kerül az Azeri-Chirag-Gunashli (ACG) olajmező 9,57 százalékos illetve a Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC) vezeték 8,9 százalékos részesedése. A BTC csővezeték a Földközi-tenger partján található Ceyhant köti össze az ACG mezővel. A megállapodás értéke 1,57 milliárd dollár (effektív nap: 2019. január 1.), mely a záráskor módosulhat. A zárást követően a MOL az ACG mező harmadik legnagyobb tulajdonosává válhat.
A jelentős készletekkel rendelkező ACG mező a Kaszpi-tengeren található, ahol 1997 óta termelnek kőolajat és a világ legnagyobb tengeri kőolajmezőinek egyike. Az ACG operátora a BP, a termelés hat tengeri platformon zajlik, így a teljes termelés 2018-ban 584.000 hordó/nap szintet ért el. Az operátor becslése szerint a 2017. szemptemberi 2049-ig terjedő licensz hosszabbítást követően a kitermelhető földtani vagyon 3 milliárd hordót tesz ki.
A MOL közlése szerint az eszközök megvásárlása teljes mértékben illeszkedik a MOL 2030-as stratégiájában megfogalmazott célokhoz, egyúttal hozzájárul a MOL portfoliójának bővítéséhez. A tranzakció zárása további kormányzati és szabályozói engedélyek megszerzéséhez kötött, mely 2020 második negyedévében történhet meg. A MOL várakozásai szerint a vállalat teljes 2P készletállománya 360-380 millió hordóra módosulhat 2020 végére.
„Ez az 1,57 milliárd dolláros tranzakció kiemelkedően fontos mérföldkő, hiszen jelentős lépést tettünk a nemzetközi kutatás-termelés portfoliónk megerősítésében, üzletágunk egyik legfontosabb működési területén, a Független Államok Közösségében lépünk partnerségre a világ több vezető olajcégével. A megállapodás zárását követően termelésünk felét a Közép-Kelet Európa régión kívülről származó forrásból biztosítjuk, amely megfelelő egyensúlyt ad az üzletág számára. Ezek az új hordók tovább erősítik a külső környezet változásainak ellenálló, integrált üzleti modellünket, amely biztos hátteret nyújt a MOL 2030-as transzformációjának megvalósításához cash-flow termelésünk fokozásával, valamint lehetőségünk nyílik növelni a részvényeseinknek fizetett osztalékot” – mondta Hernádi Zsolt, a MOL-csoport elnök-vezérigazgatója.
A Chevron mellett a szintén amerikai ExxonMobile is megválna 6,8 százalékos azeri eszközétől, mindkét vállalat negyed évszázados jelenlét után vonulna ki a közép-ázsiai országból, hogy hazai projektjeire csoportosítsa át erőforrásait.
A vételár alacsonyabb a korábbi piaci várakozásnál, amely kétmilliárd dollár körüli üzletnagyságra számított. Ez nagyjából megegyezik a Mol idei évre várt EBITDA-jával, és mintegy másfélszer nagyobb, mint az olajcég eddigi legnagyobb projektjeként épülő tiszaújvárosi poliolgyár beruházási költsége.
Június végén 3,9 milliárd dollár likviditással rendelkezett a cég, melyből 3,1 milliárd dollár lehívatlan hitelkeret állt rendelkezésére, szeptember 20-án pedig közel 100 millió dollár értékben bocsátott ki kötvényt a Növekedési kötvényprogramban, ezek alapján a vállalat elégséges forrással rendelkezik a tervezett akvizícióhoz – mondta még korábban lapunknak Gyöngy-Kovács Nóra, az Equilor szenior elemzője.
A Mol év elején jelezte, hogy 2023-ig napi 110-130 ezer hordós szinten kívánja tartani olajkitermelését, ehhez azonban mindenképpen szüksége volt új mezőkre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.